Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové nechtějí přiznat, že KHL má potíže

Česko

PRAHA Ruská Kontinentální hokejová liga (KHL) měla ambici poměřovat se s kanadskoamerickou NHL. Jenže nyní vysychají finanční kohoutky a velkolepým plánům dochází dech.

„Krize je nejprobíranější téma v kabině,“ říká nejproduktivnější Čech v KHL Jan Marek z Magnitogorsku. Přední klub totiž děsí problémy hlavního sponzora, ocelárny Metallurg. „Propustili tři tisíce lidí, to svědčí o problémech. Jsou mužstva, která mají nesnáze, a my patříme mezi ně,“ popisuje technický centr.

„Nějaké náznaky krize už jsou vidět. Na chodbách je občas zhasnuto, to dřív nebývalo,“ usmívá se Markův spoluhráč Karel Pilař. Pak zvážní. „Slíbili nám, že peníze do konce sezony budou. Jiné kluby mají větší problémy. Ale tutlá se to, Rusové nechtějí přiznat, že velký projekt KHL má potíže,“ říká Pilař.

Kontinentální soutěž stojí na penězích od polostátních ruských gigantů v těžkém průmyslu a bohatých oligarchů podporovaných Kremlem. A podniky padají do recese.

Vedení KHL se proto shodlo na tom, že je nutné okleštit štědře nasmlouvané platy.

„Kluci říkali, že platy půjdou dolů až o třicet procent. Pro všechny,“ říká Jan Bulis z týmu Atlant Mytišči. „Nějak moc rychle se to přepálilo a teď se hráči bojí, aby soutěž nezanikla,“ tvrdí útočník. Jeho klub přišel o hlavního sponzora. „Rozpočet na příští rok se prý sníží o šedesát procent.“

Autor: