Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusové přišli do ČR za drogami a přinášejí AIDS

Ruští narkomané představují pro Česko reálné nebezpečí. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští narkomané představují pro Česko reálné nebezpečí. Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Rusky hovořícím narkomanům se zalíbilo v Česku. Přinášejí si však s sebou nemoci a špatné hygienické návyky, které se stávají hrozbou pro celou Českou republiku. Šíří totiž žloutenku typu C a je mezi nimi víc HIV pozitivních.

Nikde nejsou vidět, přesto pro celou republiku představují reálnou hrozbu. Jedná se o rusky mluvící narkomany, kteří se do Česka stěhují. Na ulici je se stříkačkou v žíle nepotkáte. Mají jiné zvyky než česká komunita drogově závislých. Jejich odlišnosti popisuje pilotní studie infekčních nemocí a rizikového chování mezi ruskojazyčnými uživateli drog, kterou mají LN k dispozici.

Většina z nich už teď má hepatitidu typu C Studie prokázala to, o čem se mezi odborníky dlouho mluvilo. „Že jsou narkomané z Ruska a Ukrajiny riziko, se tak nějak vědělo. Nyní se to ale poprvé potvrdilo,“ řekl o studii lékař Tomáš Zábranský, který se na ní podílel.
Výzkumu se zúčastnilo 59 osob ze zemí bývalého SSSR. Na virovou hepatitidu typu C byl pozitivní skoro každý z nich – nakaženo jí bylo 83 procent účastníků studie. Dva z nich potom měli dokonce v krvi virus HIV. Dva lidé z šedesáti znamenají podle odborníků o dva řády vyšší „promořenost“, než je tomu u českých uživatelů drog.

Ruští narkomani si méně vyměňují stříkačky, ale..
Podle studie existuje vysoká pravděpodobnost, že se krví přenosné nemoci mohou rychle rozšířit z této rizikové ruskojazyčné skupiny do populace českých uživatelů drog. A od těch se pak už může nakazit kdokoliv, nejen narkoman.

Autoři studie zjistili i další zajímavou věc: ruští narkomani si méně často mezi sebou půjčují injekční stříkačky, ale zato mají daleko vyšší míru rizikového sexuálního chování, než je tomu u českých uživatelů drog.

Výsledky výzkumu by se daly parafrázovat tak, že pokud budete mít pohlavní styk s osobou, která pochází ze zemí bývalého SSSR a v České republice injekčně užívá drogy, můžete si být téměř jistí, že od ní něco „chytnete“. Vše také podle studie nasvědčuje tomu, že na území Česka už přijeli nakažení.

Proniknout do skupiny nebylo nic jednoduchého
Projekt týkající se této rizikové skupiny imigrantů na podkladě zadání Magistrátu hlavního města Prahy a Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti provedl tým z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Proniknout do skupiny rusky mluvících uživatelů drog ale nebylo nic jednoduchého. „Oni se jinak docela schovávají, ze zemí, odkud pocházejí, jsou zvyklí na daleko tvrdší postihy. Proto jsme pro komunikaci s nimi striktně využívali jen rusky mluvící pracovníky,“ vysvětlil lékař Zábranský.

Metoda „sněhové koule“ Lidí, kteří by se nechali testovat, bylo zapotřebí sehnat co nejvíc. „Zvolili jsme metodu sněhové koule. Každý, kdo s sebou ještě přivedl na testování ještě kamaráda, od nás dostal osmdesát korun. Rozkřiklo se to poměrně rychle,“ popsal metodu Zábranský. Narkomani nemuseli nikam jezdit do nemocnice, ale odběr krve se prováděl přímo v „pojízdné ordinaci“, tedy v sanitce.

Tým, který výzkum provedl, navrhl dlouhodobá i okamžitá řešení.
Co nejdříve by se podle nich měla zlepšit dostupnost stříkaček a prezervativů pro všechny narkomany – bez rozdílu národnosti.
S rizikovými imigranty se musí odborníci také snažit co nejvíce komunikovat.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....