Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Rusové své lázně prostě milují

Česko

EKONOMICKÝ DIÁŘ Dovolená v cizině má jednu velkou výhodu. Nemusíte se zabývat tím, co se děje doma. A když si člověk po týdnu zapne počítač, aby si přečetl zprávy na internetu, stejně zjistí, že mu nic důležitého neuniklo.

Ministr Janota sestavil další rozpočtový balíček, ale ani nemá smysl pokračovat ve čtení článku, protože po minulých zkušenostech stejně dobře víme, že žádný Janotův balíček parlamentem neprojde. Takže si pamatujeme jen dvě čísla, která mají smysl. Příští rok chce snížit schodek na 4,7 procenta hrubého domácího produktu, o rok později na 3,7 procenta. A s těmito čísly konfrontujme rozpočtové návrhy příští vlády. Budou-li schodky větší než Janotou uvedené cíle, aspoň budeme vědět, co jsme si zvolili za fiskálně neukázněnou pakáž. Sám ministr financí svůj návrh komentoval celkem rezignovaně. „Je to návrh určitých řešení, které prostě my vidíme jako potřebné,“ řekl Rádiu Impuls. Nic o schvalování, nic o parlamentní debatě, nic o boji za důležitou věc. Tak se chová úředník, nikoli ministr. Škoda.

Jak to nakonec bude vypadat s látáním rozpočtových děr, ukazuje nápad náměstka Petera Chrenka, který by chtěl, aby silniční daň platili všichni majitelé motorových vozidel. Chrenko tak pěkně rozvíjí sociálnědemokratický pohled na to, co je luxus a kdo jsou bohatí lidé. K dvanáctisetkorunové silniční známce (dani) a gigantické dani ze spotřeby pohonných hmot tak přibude další daň odhadovaná Chrenkem asi na patnáct set korun ročně.

To je v době hospodářské krize skvělý nápad! Jak jinak podporovat mobilitu pracovní síly, když finančně zdecimované kraje budou rušit další a další lokální autobusové i vlakové spoje, neboť nebudou mít na jejich dotaci? To je komplexní protikrizová politika par excellence. Ale je dobře, že se náměstek svým návrhem pochlubil. Aspoň mají voliči před volbami dost času na to, aby si uvědomili, že z krize vede jedna kratší a jedna velmi dlouhá cesta.

Atak ČSSD slavně vyrukovala s návrhem na zvýšení přímých daní lidem i firmám. Státní pokladně má přinést sedmnáct miliard korun, o dopad na ekonomický růst se v ČSSD nikdo nestará. Asi nejsou k dispozici dostatečně vzdělané kádry. Zato Jiří Paroubek má jasno. „Přílišná daňová liberalizace nevede k iniciaci ekonomického růstu, alespoň dlouhodobě ne. Vede k přilákání spekulativního kapitálu. Irové by mohli povídat,“ prohlásil předseda ČSSD. Irové by však mohli povídat leda tak o tom, jak ze své zaostalé země vybudovali moderní ekonomiku. A také by mohli panu Paroubkovi povyprávět o vlivu, který má na hloubku jejich krize euro. Přesto na tom irská ekonomika bude, co se týče tempa růstu HDP, nejpozději do tří let lépe než ekonomika česká. Zvlášť bude-li u moci národohospodářský expert Jiří Paroubek. Poslední kapkou pro odpočatého čtenáře českých zpravodajských serverů je zpráva o tom, že karlovarská radnice povolila ruskému investorovi výstavbu bytů na území městského parku. Minulý týden na tomto místě zaznělo skeptické hodnocení protikorupčního návrhu Fischerovy vlády a doporučení, aby byl raději někdo zavřen za rozkradený projekt Opencard. Kdyby se k tomu přidali další zatčení úředníci na „ruské radnici“ v Karlových Varech, vůbec bych se nezlobil. Myslím, že už si to po těch letech konečně zaslouží. Rusové své lázně milují a nejinak je tomu v Rakousku, odkud píšu tento text. V horském středisku Bad Gastein je ruština slyšet na každém kroku, a to už je hlavní „ruský týden“ (druhý lednový) pryč.

Azbuka na taxících, azbuka na jídelních lístcích. I česká instruktorka z místní lyžařské školy dává šestiletým dětem pokyny ve třech jazycích: německy, anglicky a rusky. Přestože už ve škole ruštinu neměla, musela se ji v Rakousku doučit. Když si pak před nástupem do lanovky zapínám přezkáče, pochopím proč.

Na zemi leží poukaz na dvouhodinovou lekci lyžování. Jak jinak než vytištěný v azbuce. Ímja: Masaremko. Instruktor: Mikudikova Alena. Vstreča: Skischule. Cena: 100 jevro.

O autorovi| Jaroslav Plesl, jaroslav.plesl@lidovky.cz zástupce šéfredaktora