Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusové zkoumali Česko. Z letadla

Smlouva o otevřeném nebi umožňuje ruským inspektorům fotografovat území celého Česka

PRAHA Cizí vojenský letoun míří nad Pražský hrad. Po takovém oznámení ve vysílačce by byly hlídkující čáslavské gripeny nejspíše v pohotovosti. Ale minulou středu měli Rusové povolení.

„Když u nás přistávají s antonovem, hned se mi vybaví srpen roku 1968,“ zlobí se sedmdesátiletý Jaroslav nad výstřižkem regionálních novin. „A vůbec nechápu, proč ti Rusové můžou přelétávat nad symbolem českého státu,“ dodává vysloužilý voják.

„Smlouva o otevřeném nebi, na jejímž základě pozorovací mise Ruské federace probíhala, umožňuje sledování a fotografování území celého státu, včetně takzvaných rizikových a zakázaných prostorů,“ reaguje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

On i zbytek vojska si spolupráci na projektu chválí. „Jsme tak zapojeni do systému odzbrojovacích smluv. Jde o otázku vzájemné důvěry a zvyšování bezpečnosti,“ myslí si Vladimír Šupšak z armádního ředitelství zahraničních aktivit.

První kopie obrázků, které Rusové minulý týden pořídili nad Českou republikou, zůstane v Praze, originály si tým odvezl v krabicích do Moskvy.

„Plnou odpovědnost za nakládání s fotodokumentací nesou nejvyšší státní instituce Ruské federace,“ konstatuje Pejšek. Těžko říct, ke komu se pořízené informace dostanou. „Je nepochybné, že výsledky této monitorovací akce budou hodnotit i v ruské tajné vojenské službě GRU,“ předvídá bezpečnostní odborník Andor Šándor.

A není to v době, kdy neustále sílí varování o činnosti ruských agentů v Česku trochu risk? „Rusko má své zájmy, bude je vehementně prosazovat. Ale nebude tak činit vojenskou silou, pokud jde o bývalé satelity ve střední a východní Evropě,“ myslí si Šándor.

Smlouva o otevřeném nebi, k níž přistoupilo 36 států, dovoluje svým signatářům provádět inspekční lety a fotografování nad územím ostatních členů. A naopak zavazuje státy, že se od ostatních nechají kontrolovat „Je snaha fotit ze vzduchu nové objekty, zjistit jestli se nějak rozrůstají,“ vysvětluje Šupšak.

Jenže počet inspekcí je závislý na velikosti země. A tak zatímco třeba Rusové můžou ročně vyslat kontrolory dvaačtyřicetkrát, Češi se do ciziny vydají maximálně čtyřikrát. Ale letos stihnou podniknout jen dvě expedice.

Kromě jiného omezuje možnosti české armády i to, že nemá vlastní inspekční letoun. Mise podniká se Španěly a Američany. „Máme představy, které korigujeme, aby byly obě strany spokojené,“ chválí spolupráci Vladimír Šupšak.

***

Nechápu, proč ti Rusové můžou přelétávat nad symbolem českého státu

Autor:

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...