Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Růst mezd se téměř zastavil

Česko

Čechům rostou platy nejpomaleji od roku 1993, v některých krajích vydělávají méně než před rokem

PRAHA Hospodářská krize tvrdě zaútočila na peněženky českých zaměstnanců. Průměrná celorepubliková mzda se po zohlednění inflace meziročně zvýšila pouze o 0,3 procenta na částku 22 941 korun. A to je nejmenší nárůst za celou dobu existence České republiky. V některých krajích dokonce mzdy klesly. Údaje o vývoji mezd za letošní první čtvrtletí včera zveřejnil Český statistický úřad.

Předběžné výsledky za první kvartál jednoznačně potvrdily obavy z prvních dopadů hospodářské krize na mzdový růst v České republice, upozornil Český statistický úřad. Na celorepublikové úrovni lze sice ještě hovořit o mírném růstu průměrné mzdy, výsledky ve většině krajů jsou ale pro ekonomy studenou sprchou. Celkem v jedenácti krajích reálná průměrná mzda (nominální mzda po odečtení inflace) proti prvnímu čtvrtletí 2008 poklesla. Mzdy klesaly dokonce i nominálně A to zdaleka není všechno. Čtyři kraje z této jedenáctky dokonce zaznamenaly pokles nominální mzdy. Mzdy pracovníků se zde v prvním čtvrtletí proti loňsku snížily i bez vlivu inflace. Ta lidem v prvním čtvrtletí ukrojila z jejich peněz dalších 2,1 procenta.

Průměrná nominální mzda se v prvním čtvrtletí snížila v Karlovarském kraji, Zlínském, Moravskoslezském a v kraji Vysočina. Největší propad nominální mzdy přitom postihl Zlínský kraj. Průměrná mzda zde meziročně spadla o 2,5 procenta na pouhých 18 818 korun.

Naproti tomu pravý opak zažila Praha, kde se průměrná nominální mzda meziročně zvýšila o 4,4 procenta a dosáhla částky 29 568 korun. Celorepubliková nominální mzda v prvním kvartálu narostla o 2,4 procenta.

Zbytek roku nepřinese žádné zlepšení Temné vize ekonomů se bohužel naplňují, a to nejen pro začátek letošního roku, ale i pro jeho druhou polovinu. „Vývoj mezd v úvodu letošního roku reflektuje dopad globální recese na českou ekonomiku. Mnoha firmám klesly tržby a zisky, a musely proto hledat úspory v nákladech. Šetření v mzdových nákladech se projevuje zpomalením růstu mezd anebo propouštěním,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Za celý letošní rok předpokládají analytici zvýšení průměrné mzdy v České republice zhruba jen o 1,5 procenta, což by představovalo zanedbatelný reálný růst. „V průmyslu lze přitom očekávat nulový nominální nárůst mzdy a to znamená pro zaměstnance reálný pokles,“ konstatoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Analytici i statistici zároveň upozorňují, že dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než celostátní průměr. V některých regionech je tento podíl ještě vyšší.

Zveřejněná čísla ale nemají podle odborů firem dostatečnou vypovídající hodnotu. „Důležitý bude až celoroční výsledek, kterého se ale hodně obáváme,“ uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Podle dubnového průzkumu Hospodářské komory mezi více než tisícovkou tuzemských firem plánuje snižování platů téměř 40 procent z nich.

***

29 568 korun Průměrná měsíční hrubá mzda v Praze, kde lidé vydělávají nejvíce, už se blíží 30 tisícům korun. Celostátní průměr činí podle statistiků 22 941 korun. Nejméně vydělávají zaměstnanci v Karlovarském kraji. Průměrně dostávají 18 365 Kč měsíčně.

Autor: