Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Růst na Východě bude pomalejší

Česko

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) včera zhoršila odhad růstu hrubého domácího produktu v mladých tržních ekonomikách Evropy.

LONDÝN Zvýšená nejistota, pramenící z dopadů zpřísňování fiskální politiky napříč eurozónou, je hlavní důvod, proč Evropská banka pro obnovu a rozvoj méně věří ekonomikám střední a východní Evropy. Odhad růstu proto banka snížila na letošní i příští rok.

Celému regionu EBRD v letošním roce předpovídá růst 3,5 procenta, zatímco v květnové prognóze počítala s růstem 3,7 procenta. Odhad růstu na příští rok snížila ze čtyř na 3,9 procenta. Střední a východní Evropa se nyní dostává z nejhlubší hospodářské recese od pádu komunismu na konci 80. let.

„Vzhledem ke slabšímu výhledu pro eurozónu, kde se zavádějí programy fiskální střídmosti a finanční trhy tam zřejmě budou i nadále rozkolísané, bude vnější prostředí patrně méně příznivé, než jsme se domnívali,“ uvedla EBRD. Navíc v zemích, kde působí, je podle ní znát rostoucí nesourodost v tempu hospodářského oživení. Banka připouští, že některé oblasti střední Evropy a Pobaltí mají prospěch z oživení průmyslové výroby v eurozóně, žádné konkrétní příklady ale neuvádí. Vyhlídky jiných zemí z této části rozvíjející se Evropy se naopak zhoršily. Celá střední Evropa a Pobaltí, tedy ta část rozvíjející se Evropy, kam patří i Česká republika a Slovensko, letos podle EBRD vykáže růst HDP o 1,7 procenta, zatímco dosud banka předpovídala růst 1,8 procenta. Příští rok banka této části Evropy prorokuje růst o 3,1 procenta. Větší problémy vidí EBRD hlavně v jihovýchodní Evropě, kde předpovídá na letošní rok hospodářský pokles o 1,5 procenta. Přitom ještě před dvěma měsíci se banka domnívala, že tato část vykáže v průměru hospodářský růst 0,3 procenta.

Právě kvůli jihovýchodní Evropě EBRD zhoršila výhled celého regionu. Banka ale upozorňuje, že problémy, které v jihovýchodní Evropě očekává, se netýkají Turecka. Ostatní země v této oblasti však podle EBRD trpí nulovým či negativním růstem průmyslové výroby a pociťují zvýšený tlak finančních trhů kvůli obavám ze zhoršení stavu státních financí.

Problémy ale podle EBRD může způsobit i kolaps jednání mezi Maďarskem a zástupci Mezinárodního měnového fondu. Vyloučit proto nelze větší kolísání nejen v Maďarsku, ale i v širším regionu.

CO JE EBRD

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) vznikla v roce 1991, má sídlo v Londýně a za dobu své existence se stala největším finančním investorem v regionu. Působí celkem ve 29 zemích od střední Evropy přes západní Balkán až po střední Asii.

EBRD se s pomocí jednotlivých vlád snaží této oblasti pomoci budovat otevřenou tržní ekonomiku. Vlastníkem EBRD je 61 zemí, Evropská unie a Evropská investiční banka.

Akcionáři EBRD letos v květnu schválili zvýšení kapitálu banky o deset miliard na 30 miliard eur.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!