Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští gayové vyhráli spor se svým státem

Česko

ŠTRASBURK/MOSKVA Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku včera oznámil, že vyměřil Rusku finanční pokutu za to, že v Moskvě byl zakázán pochod homosexuálů městem. Podle soudu byla zákazem porušena práva gayů. Ti verdikt přivítali.

„Jsme nadšeni, protože verdikt přejímá naše argumenty. Není sporu, že nám plně dává za pravdu,“ uvedl známý aktivista homosexuální komunity Nikolaj Alexejev, který se marně snaží pochody pořádat už od roku 2006.

Za symbolické aktivista považuje, že štrasburský soud svůj verdikt ohlásil právě v den, kdy se uskutečnilo střídání moci na moskevské radnici. „Čekáme, že Sergej Sobjanin se bude řídit literou zákona, a to nejen pokud jde o gaye,“ uvedl na adresu nového moskevského starosty. Hodlá se zasadit i za postih předchozího starosty Jurije Lužkova, který pokaždé odmítl akce homosexuálů povolit a dával pochody rozhánět policií. Alexejev si ve Štrasburku stěžoval, že Rusko zákazem pochodu porušilo Evropskou konvenci lidských práv, kterou se jako členský stát Rady Evropy zavázalo plnit. Soud ve Štrasburku rozhodl, že Rusko porušilo právo na shromažďování a jednalo diskriminačně s ohledem na sexuální orientaci. Tribunál Rusku nařídil, aby Alexejevovi vyplatilo 29 510 eur (asi 724 tisíc korun) jako náhradu škody a úhradu soudních výloh. Odškodnění Alexejev utratí na příští průvod gayů v květnu 2011.

Autor: