Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ryba k neděli skončí na pozici generálního ředitele hasičského sboru, odchází na základě zákona

Drahoslav Ryba foto:  Michal Šula, MAFRA

Drahoslav Ryba k neděli na vlastní žádost skončí po téměř deseti letech na pozici generálního ředitele hasičského záchranného sboru. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce oznámit jméno nástupce na pondělní tiskové konferenci, bude zároveň uveden do funkce. Ryba podle ministra odchází na základě zákona, neboť mu uplynulo druhé pětileté funkční období.
  10:08aktualizováno  11:32

Ryba byl generálním ředitelem hasičů od 1. prosince 2011, do funkce ho jmenoval tehdejší ministr vnitra Jan Kubice. Prezident Miloš Zeman jmenoval Rybu v roce 2013 brigádním generálem, o tři roky později se stal generálmajorem a v roce 2019 byl povýšen na generálporučíka.

Benešová kárnou žalobou znovu potvrdila důvody mé rezignace, uvedl Zeman. O kroku ministryně se dozvěděl z médií

„Chci mu poděkovat, byl vynikajícím ředitelem hasičského záchranného sboru. To, že ten sbor je v tak výborném stavu, což dokazuje dennodenně, je do velké míry jeho práce,“ řekl Hamáček ve Sněmovně. Rybův nástupce vzešel z výběrového řízení.

„Osobně říkám, že pro sbor je to ztráta. Kdyby bylo možné, aby tam pan generálporučík ještě nějakou dobu vydržel, tak by to určitě bylo přínosem, ale nemůžeme jít nad rámec zákona,“ dodal ministr.

Vizitka dosavadního šéfa hasičů Drahoslava Ryby (58):

  • Ryba byl jmenován generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru (HZS) v prosinci 2011, předtím strávil deset let ve funkci ředitele Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Profesionálním hasičem je od roku 1985, začínal jako požární a bezpečnostní technik ve spotřebním družstvu Jednota ve Velkém Meziříčí. Velkou část kariéry spojil s někdejším Okresním útvarem Sboru požární ochrany a později Hasičským záchranným sborem okresu Žďár nad Sázavou, nejprve byl v letech 1986 až 1989 zástupcem velitele, poté velitelem a nakonec ředitelem a okresním požárním radou.
  • Drahoslav Ryba se narodil 2. prosince 1962, po maturitě na žďárském gymnáziu vystudoval tehdejší Vysokou školu báňskou v Ostravě, obor Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu, promoval v roce 1985. Jako generální ředitel HZS se Ryba snažil stabilizovat sbor zejména mimorozpočtovými prostředky, například prosazením vzniku fondu zábrany škod, poskytování náhrad za zásahy u dopravních nehod či spolufinancování z prostředků EU. Prezident Miloš Zeman jmenoval Rybu v roce 2013 brigádním generálem, o tři roky později se stal generálmajorem a v roce 2019 byl povýšen na generálporučíka.
  • Za Rybova působení v čele HZS byl přijat nový zákon řídící jeho činnost, který vstoupil v platnost v lednu 2016. Norma nezměnila základní úkoly hasičů, i nadále podle zákona chrání životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi. Vznikla spíše kvůli tomu, že předchozí zákon byl roztříštěný a různými novelizacemi z něj zbylo v podstatě torzo. Cílem návrhu zákona je regulace postavení hasičského sboru přehledně a systematicky správně, napsala vláda v důvodové zprávě.
  • Odcházející šéf Hasičského záchranného sboru je ženatý, má dvě děti. Jeho manželka učila matematiku a chemii, nyní vede krajskou školní inspekci v Jihlavě, dcera je rovněž učitelkou, syn vystudoval České vysoké učení technické. Mimo jiné působí jako externí člen vědeckých rad Vysoké školy báňské - Technické univerzity - v Ostravě a Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Je aktivním členem Sboru dobrovolných hasičů v Radostíně nad Oslavou.
  • Hasičský záchranný sbor ČR sdružuje profesionální hasiče, jeho základním posláním je chránit životy a zdraví občanů a jejich majetek před požáry a poskytovat účinnou pomoc při živelných pohromách a jiných mimořádných událostech. Ředitelství HZS je součástí Ministerstva vnitra ČR. Kromě 14 krajských sborů spadá pod generální ředitelství také Záchranný útvar HZS ČR, dále Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany, které sídlí ve Frýdku-Místku.
  • Hasiči jsou součástí Integrovaného záchranného systému, samotní požáry představují jen asi 15 procent všech zásahů. "Musím s nadsázkou říct, že na požár se hasiči trochu těší, protože jsou na něj nejvíc vycvičeni," řekl loni v rozhovoru pro Právo odcházející generální ředitel Ryba, jehož podřízení zasahují také u dopravních nehod, živelních katastrof nebo průmyslových havárií. Hasičské jednotky v posledním roce a čtvrt pomáhaly se zvládání pandemie nového typu koronaviru, v současnosti jsou hasiči nasazení tak v jihomoravských obcích, které koncem června postihlo tornádo.
  • Hasičský záchranný sbor má podle výroční zprávy za rok 2020 celkem 11.136 zaměstnanců, z toho 10.100 ve služebním poměru. V ČR dále působilo 3087 profesionálních podnikových hasičů (z toho 655 vojenských) a 64.284 členů jednotlivých sdružení dobrovolných hasičů. V loňském roce činily skutečné výdaje HZS ČR 13,5 miliardy korun.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!