Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ryby v Labi otrávil kyanid

Česko

  15:31
BRUSEL - Velký úhyn ryb v Labi minulý týden způsobil zřejmě jedovatý kyanid, informovala Česká inspekce životního prostředí. Chemikálie asi unikla z provozu kolínské společnosti Lučební závody Draslovka.
Odebírání vzorků vody - ilustrační foto

Voda, Labe foto: ČTK

Inspekce proto s firmou zahájí správní řízení za porušení zákona o vodách, řekl vedoucí oddělení ochrany vod královéhradecké pobočky ČIŽP Petr Makovský. Za únik jedů do volné přírody hrozí pokuta až deset milionů korun.

Podle Makovského z provozu chemičky unikla ve dnech 9. a 10. ledna nedostatečně vyčištěná voda s pravděpodobným vyšším obsahem zbytkových kyanidů. "Souvislost mezi zjištěnou závadou a masivním úhynem ryb v Labi bude předmětem dalšího odborného posouzení," sdělil Makovský.

Vedení kolínské chemičky potvrdilo výsledky šetření ČIŽP a zahájilo vlastní zjišťování úniku. "Výsledky vnitřního šetření sdělíme podle zákona do pěti dnů od nálezu, tedy ve středu 18. ledna," řekl šéf výroby Draslovky Jiří Holub. V té době by také měly být známy výsledky rozboru uhynulých živočichů. Podle

Holuba již společnost zvýšila kontrolu při čištění odpadních vod.  Lučební závody Draslovka se zaměřují zejména na výrobu a další zpracování kyanovodíku. Vyrábí z něj kyanidy a další
chemikálie.

Uhynulé ryby se podle ČIŽP objevily až u Neratovic na Mělnicku. Nebezpečná látka tak zamořila úsek dlouhý kolem 60 kilometrů. Povodí Labe dnes znovu po celém znečištěném toku, tedy od Kolína až po Neratovice, odebírá vzorky vody. Jedovatá látka se rozšířila přes Poděbrady a Nymburk dále po proudu.

Desítky mrtvých ryb se objevily v Labi nejdříve v Kolíně, ve čtvrtek ráno i v Poděbradech a Nymburku. Množství dalších polomrtvých ryb pak rybáři v Nymburce a Poděbradech sbírali z hladiny řeky a přemisťovali do čistých vod.

Kyanid je velmi rychle účinná a potenciálně smrtelná chemická látka, dostupná ve více formách. Může být bezbarvým plynem jako kyanovodík nebo chlorkyan, nebo v krystalické formě jako kyanid sodný nebo draselný (cyankáli). Je užíván v průmyslu při výrobě textilu, papíru a plastů. Obsahují ho směsi k vyvolávání fotografií. Užívá se v metalurgii a k hubení hmyzu.

Kyanid se používá také při těžbě zlata. Ze všech zdrojů je přenosný do lidského organismu. Jeho účinek závisí na množství, na formě a tom, jak se dostane do organismu a jak dlouho je jeho vlivu člověk vystaven. I ve velmi malém množství je jedovatý.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...