Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Rychlejší a bezpečnější exekuce

Česko

Novela exekučního řádu má zvýšit ochranu dlužníků. To však může zhoršit pozici věřitelů, varují exekutoři

PRAHA Od včerejška platí v Česku nový exekuční řád. Ten výrazně posiluje pozici dlužníků a tím jim poskytuje větší ochranu před případnými přehmaty. Podle exekutorů to však může vést k menší vymahatelnosti oprávněných pohledávek.

Jednou z novinek, která začala platit tento měsíc, je zdůraznění principu přiměřenosti exekuce. V praxi to znamená, že by exekutor neměl kvůli vymáhané stokoruně nechat obstavit celý bankovní účet nebo by neměl prodávat nemovitost, jejíž hodnota je ve zjevném nepoměru k vymáhané částce.

Zavádí se i princip postupnosti, tedy exekutor má povinnost blokovat nejdříve bankovní účty, mzdu a další příjmy dlužníka. Teprve pokud se touto cestou nepodaří vymoci dlužnou částku, může exekutor zastavit nemovité a movité věci a případně přistoupit k jejich prodeji.

„U pohledávek do 20 tisíc korun, kterých je dnes odhadem 75 procent v celém portfoliu exekucí, je téměř pravidlem, že povinný nemá postižitelné příjmy a nemá bankovní účty,“ řekl Jan Grosam, soudní exekutor pro Prahu 6. Zajišťování těchto peněz trvá v průměru jeden až dva měsíce. Nově má exekutor navíc i povinnost nejdříve dlužníkovi zaslat výzvu k dobrovolnému zaplacení.

„Lze se s jistotou domnívat, že jediný postižitelný majetek, zejména movité věci v domácnosti, bude včas uklizen,“ řekl Grosam. Podle něj tak úspěšnost těchto případů klesne pod hranici 20 procent a věřitelé tak budou nuceni zvažovat, zda k vymáhání podobných pohledávek vůbec přistoupí.

„Pokud si uvědomíme, že se jedná zejména o bankovní ústavy, telefonní operátory a pojišťovny, pak je jasné, že tito věřitelé se začnou chovat ještě opatrněji než dosud a přestanou půjčovat nebo zdraží své produkty pro tuto skupinu obyvatel,“ řekl Grosam.

Rychlejší a jednodušší řízení Přenesením větší části úkonů spojených s exekucí ze soudů na exekutory má novela zároveň zjednodušit a zrychlit celé řízení. Podle ministerstva práce a sociálních věcí byl tento posun jednou z hlavních motivací k novelizaci exekučního řádu. Nově se bude exekuční návrh podávat přímo soudnímu exekutorovi, nikoliv soudu. Samotnou exekuci však musí i nadále nařizovat soud, kterému návrh se všemi náležitostmi předloží exekutor.

Zrychlení celého řízení by měly přinést například nové pravomoci exekutora rozhodnout do sedmi dní o odkladu exekuce či do 30 dnů o jejím zastavení, a to bez povinnosti žádat soud o svolení. Navíc exekuce automaticky končí zaplacením vymáhané částky a není tak nutno čekat na právní usnesení soudu.

Exekutoři však mají k takovýmto změnám výhrady. Nové povinnosti je totiž budou neúměrně zatěžovat. „Novela je jen nástrojem k přehození práce z rukou soudů do rukou exekutorů, procesní zjednodušení bude znamenat jen výjimečně a umožní dlužníkům vytvořit větší prostor pro nekalé chování,“ řekl Grosam. Podobný názor sdílí i přerovský exekutor Tomáš Vrána.

„Konkrétně pro náš úřad novela znamená nutnost přijetí dalších šesti až osmi zaměstnanců na administrativní činnosti,“ řekl Vrána. To znamená navýšení počtu zaměstnanců zhruba o osm procent.

V České republice se zatím každoročně zvyšuje počet exekucí o desítky tisíc. V loňském roce bylo nařízeno 554 tisíc exekucí, letos se jich čeká více než 700 tisíc. Podle mluvčí exekutorské komory Moniky Zajícové jsou nejčastějšími dlužníky lidé ve věku od dvaceti do třiceti let.

***

Exekuce v novém Důležité změny, které od včerejška platí v novém exekučním řádu

exekuce končí zaplacením vymáhané částky exekutor sám může rozhodnout o odkladu exekuce (do 7 dnů) či o jejím zastavení (do 30 dnů) exekutor musí do 30 dnů od vymožení vyplatit peníze věřiteli dlužník může žádat o zrušení zákazu nakládání s určitým majetkem, pokud doloží, že zbývající majetek postačí k uhrazení pohledávky a nákladů dlužník může se souhlasem exekutora a věřitelů prodávat majetek k úhradě vymáhané částky do 15 dnů může dlužník zaplatit vymáhanou částku na základě výzvy k dobrovolnému plnění exekutor může na návrh třetích osob vyškrtnout ze soupisu určitou věc, kterou prokazatelně vlastní návrh na nařízení exekuce se podává přímo exekutorovi zástavní právo na nemovitosti může zřídit nejen soud, ale nově i exekutor

GRAF

Počet exekucí

2001 4 302

2002 57 954

2003 132 469

2004 177 060

2005 270 480

2006 309 457

2007 427 800

2008 554 128

2009 700 000 + (odhad) / Hel

Zdroj: Exekutorská komora ČR / Hel

Autor: