Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Rychlý ústup chocholouše

Česko

Z „běžného“ druhu se velmi snadno může stát druh „ohrožený“

Rostoucí počet budov v okolí měst výrazně zasahuje do života ptáků. „Když místo lesa či louky postavíme supermarket nebo výrobní halu, může tam hnízdit jen velmi omezené množství ptáků. Využít to umí například jiřičky, lidé jim však nesmí shodit hnízda,“ podotýká Zdeněk Vermouzek, vedoucí Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově a místopředseda České společnosti ornitologické.

Zastavování volných ploch je podle odborníků bezpochyby jednou z příčin mizení mnoha ptáků. Roli však hrají další faktory - velmi negativní vliv má zemědělství. Ptákům škodí používání chemických postřiků a těžká mechanizace, což je ostatně celoevropský problém.

A vliv zástavby také nelze zobecňovat. „Vždy záleží, jaká oblast je zastavěna a jaké druhy v krajině před zásahem člověka žily,“ říká Alena Klvaňová z České společnosti ornitologické. Dále upozorňuje, že je při výstavbě potřeba dbát na zachování současných hnízdišť. V poslední době rozšířené zateplování budov ohrožuje například rorýsy nebo kavky. „Správným postupem lze zároveň účinně zateplit dům a ponechat ptákům možnost hnízdění. Ochrana rorýsů a propagace vhodných metod modernizace budov je předmětem jednoho z projektů České společnosti ornitologické,“ poznamenává Alena Klvaňová. Záchrana v podobě správně pokosené louky Někteří opeřenci se z české kotliny postupně vytrácejí. „Sledujeme všechny druhy ptáků, to ale neznamená, že se vždy daří jejich ochrana,“ přibližuje situaci Zdeněk Vermouzek. Z Česka mizí i řada ptáků, kteří byli dosud považováni za „běžné“. Podle českého ornitologa to neznamená, že by byly tyto druhy vzácnější než ty „ohrožené“, ale jde o jasné varování: z druhu „běžného“ se druh „ohrožený“ může stát velmi snadno. „Příkladem ptáka, který od nás prakticky zmizel, přestože před 20 až 30 lety byl ještě celkem běžný, je chocholouš obecný nebo v trochu delší časové řadě sýček obecný. Jejich druhová jména,obecný‘ již rozhodně neplatí,“ uvádí Zdeněk Vermouzek.

Od 80. let například také silně poklesly stavy čejky chocholaté, opeřence, který není na seznamu zvláště chráněných druhů ČR. „Příčiny úbytku jsou dobře známé: intenzifikace zemědělství spojená s nadměrným hnojením luk a jejich válcování na jaře. To ohrožuje hnízda podobně jako kosení luk od okraje ke středu, kdy ptáci nemají možnost úniku před stroji,“ vyjmenovává Alena Klvaňová. Čejka, dříve běžný pták naší krajiny, tak podle české ornitoložky následuje osud dalších bahňáků, kteří doplatili na nešetrný způsob obdělávání zemědělské krajiny, jako například dříve poměrně hojný vodouš rudonohý. Opeřenec na vysokých červených nohou vybavený dlouhým a taktéž do ruda zbarveným zobákem dnes patří mezi druhy kriticky ohrožené.

Ne ve všech případech jsou však příčiny úbytku tak zřejmé. „To platí třeba u lindušky luční, která není zařazena mezi zvláště chráněné druhy, ale její počty za období let 1982 až 2007 výrazně poklesly,“ uvádí Alena Klvaňová.

Autor: