Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rýsuje se vláda: 7 5 3

Česko

ODS, TOP 09 a Věci veřejné už v zákulisí počítají, jak si rozdělí ministerská křesla * Nečas očekává pověření od Klause

PRAHA Lídr ODS Petr Nečas včera odešel z Hradu s nepořízenou. Prezident Václav Klaus si sice vyslechl informace o vývoji jednání o trojkoalici s TOP 09 a Věcmi veřejnými, ale to bylo tak vše.

O to překvapivější byla zpráva, že si Klaus pozval Nečase opět na dnešní den. „Předpokládám, že budu pověřen jednáním o sestavení vlády,“ řekl pak večer v České televizi Nečas. Prezident mu prý „určitým způsobem naznačil“, že se to může stát.

Hned po něm ovšem prezident přijme Bohuslava Sobotku, lídra socialistů, kteří se včera pokusu o sestavení kabinetu veřejně vzdali. Logika věci by velela, že prezident nejprve ocení gesto vítězné ČSSD a až pak pověří lídra druhé nejsilnější partaje, která má šanci vládu sestavit. Ovšem taková situace v Česku nikdy nenastala a ani pro Klause neexistuje zjevný precedens.

Každopádně podoba nového kabinetu zřejmě nebude známa minimálně do přespříštího pondělí. Ve dnech 19. a 20. června se totiž koná kongres ODS. Až na základě jeho výsledků bude aktuální debata o rozdělení resortů a teprve poté jmen.

Kdyby byl Nečas přímo jmenován premiérem, může se dostat do pasti. Kterákoli z menších stran totiž může – třeba ve snaze „vytřískat“ co nejvíce – krátce před kongresem říct, že jednání přerušuje. Nečas by pak mezi své lidi přijel s prázdnýma rukama.

Trojstranné expertní skupiny včera teprve zahájily jednání o programových oblastech, sešla se kupříkladu ta pro životní prostředí, která se údajně měla shodnout na rozšiřování jaderné energie. Ta nejdůležitější skupina – pro veřejné finance – se ale stejně jako většina ostatních sejde až dnes.

Přestože tomu tak na oficiálních schůzkách není, v zákulisí se už jedná o rozdělení resortů. Ne snad o konkrétních ministerstvech či jménech. Ale o prostém rozdělení. Podle informací LN se zatím jako nejpravděpodobnější jeví rozdělení 7 – 5 – 3. Tedy sedm ministerstev včetně premiéra pro ODS, pět pro TOP 09 a tři pro VV. Okamžitě by se vypustil post ministra pro legislativu a zřejmě jeden vicepremiérský post.

Věci veřejné by podle informací LN mohly trvat i na variantě 7 – 4 – 4, ale vzhledem k rozložení mandátů by neměly mít velkou naději na úspěch. Už proto, že při poměru 7 – 5 – 3 by to vycházelo zhruba jeden ministr na osm poslanců možných vládních stran. Obě varianty zajišťují v součtu převahu obou menších stran nad ODS – tedy pojistku při hlasování v kabinetu.

Hodně ale bude záležet na rozdělení klíčových ministerstev. TOP 09 by nakonec mohla „vyválčit“ zahraničí i finance. Především podle představ ODS by k nim ale musela přibrat i resort práce a sociálních věcí. „To nejde, aby oni na financích šetřili, a my to důchodcům rozdávali a vysvětlovali, proč nešetříme,“ popsal zdroj blízký vedení ODS. Věci veřejné mají z důležitých resortů zájem především o vnitro.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Kromě toho budou zřejmě Věci veřejné požadovat i ministerstvo pro místní rozvoj a životní prostředí. Představitelé TOP 09 by podle informací z kuloárů mohli mít zájem o ministerstvo zemědělství. Na ODS by pak zbývaly například obrana, spravedlnost, zdravotnictví či školství. Vše jsou ale velice předběžné úvahy, o kterých se mluví pouze v zákulisí. Oficiálně nikdo z lídrů stran ani z vyjednavačů nic podobného ani nepřipustí, natož aby to komentoval. „Rozdělení křesel ve vládě? Vůbec se neřešila ani žádná čísla, natož rozdělení resortů a postů,“ tvrdí šéf Věcí veřejných Radek John. „O ničem takovém se zdaleka nemluvilo. Nyní řešíme pouze programové věci,“ uvedl také první místopředseda ODS David Vodrážka.

„Slyším to od vás poprvé. Možná se něco takového řeší uvnitř těch dvou dalších stran, protože se tam probírají jejich vnitrostranické souboje či zájmy některých firem. TOP 09 to neřeší. Nyní jednáme o programu a resorty a ministry pak vybere pan předseda,“ reagoval druhý muž topky Miroslav Kalousek. Faktem je, že se ve stranách bezpochyby projednává nejen možné rozdělení postů, ale i personální obsazení. Příkladem může být jeden z Nečasových oblíbenců Jiří Pospíšil, se kterým se v okolí lídra ODS počítalo primárně na funkci ministra spravedlnosti, kterou už v minulosti zastával. Nyní je ale Pospíšil členem expertní komise pro školství, což pro něj byla podle Nečasových představ až pozice číslo dvě, zatímco v komisi pro právo chybí. V tomto případě jde ale nejspíš o interní boje mezi občanskými demokraty.

Autor: