Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Darwinem v Brně kolem světa. A ještě dál

Česko

  11:04
BRNO - Je lépe jednou vidět než celý život věřit. Výrok geniálního přírodovědce Charlese Darwina je i neoficiálním mottem nové výstavy v Pavilonu Anthropos. Všichni, kdo dosud o jeho evoluční teorii jen četli, mají jedinečnou příležitost si ji až do konce roku „prohlédnout“ vlastníma očima. A rukama.

Na své si přijdou i obdivovatelé velkých zvířat. Pásovec glyptodont vyhynul před tisíci lety. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Interaktivní výstava však představuje Darwina nejen jako vědce, ale i jako člověka. „Na přípravě pracovali naši odborníci velmi dlouho, libreto výstavy není zcela běžné a odkrývá i možnosti muzejní prezentace v nových souvislostech,“ podotkl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

 Návštěvníci se seznámí s Darwinovým životním příběhem, který je rozdělen do dvou částí: Zatímco v té první jako mladík procestoval na palubě lodi Beagle svět, v té druhé neopustil především kvůli zdravotním potíži vlast a stal se „mužem korespondence“. Mimo jiné si psal i s Dionýzem Štúrem či cestovatelem Emilem Holubem, jak dokládá jeden z vystavených dopisů.

 Stěžejní část expozice je věnována Darwinově pětileté plavbě kolem světa. Prostorová dioramata přibližují dva biotopy, které měly pro vědecké zkoumání mladého přírodovědce zásadní význam: jihoamerický prales a galapážský ostrov s desítkami preparovaných zvířat, včetně želvy sloní, a autentickými zvuky. „Jen pralesní část obsahuje na čtyři desítky druhů zvířat, patnáct druhů živých ryb v akváriu a dvě desítky hlasů ptáků a žab,“ podotkl jeden z autorů výstavy zoolog Miroslav Šebela.

 Galapážskou faunu si lze navíc prohlížet z výkyvné paluby modelu lodi Beagle, která nenechá diváky na pochybách, proč Darwin většinu plavby trpěl mořskou nemocí.

 Nepřehlédnutelná je mimochodem rekonstrukce obřího pásovce glyptodonta, kterého lze porovnat s jeho dnešním následovníkem pásovcem velkým.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!