Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

S „kefkou“ mohou být potíže

Česko

Slováci v Brně – Zdravotní sestry či prodavače ze Slovenska už lze počítat na stovky

BRNO Obyvatelé Brna by si měli opakovat slovenštinu. Budou ji potřebovat – v obchodech, v nemocnicích i na dalších místech. Počet Slováků, kteří si našli zaměstnání v moravské metropoli, radikálně narůstá. A narůstat bude.

Již nyní v Brně pracuje více než šest a půl tisíce lidí ze Slovenska, a to statistiky mluví pouze o těch, kteří tu působí oficiálně. Další přiznávají, že se jim vyplatí pracovat na zapřenou. „Na Slovensku beru podporu, tady peníze. České. Ne, jméno vám neřeknu,“ svěřila se slovensky mluvící žena na jednom z velkých brněnských tržišť.

Slováci často vykrývají místa těch, kdo za lepší mzdy nastoupili do ciziny. I mzdy v tuzemsku brané jako nižší pro ně mohou být polepšením, „Nyní u nás pracuje 260 občanů Slovenské republiky, naprostá většina z nich na hlavní pracovní poměr,“ potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Jako zaměstnanci požívají všech výhod: příspěvek na dovolenou, zvýhodněné ceny na nemocničních ubytovnách a podobně.

Naopak v Nemocnici Milosrdných bratří pracuje Slováků minimum. „A to jsme je nijak neodmítali, ani na volná místa se jich mnoho nehlásí,“ dodal mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš. „Když jsme měli slovenské sestry, tak někteří starší pacienti slovenštině hůře rozuměli, zvláště když ošetřovatelky špatně vyslovovaly. Problémy byly i s porozuměním odlišných slov, jako je kefka či vankúš,“ připomněl Gejdoš i to, že ne vždy blízkost češtiny a slovenštiny musí být dostatečná.

„Sestra jela do Anglie, já jsem na jazyky hloupá, tak jsem vyrazila sem. Vydělám si tu, poznám nová místa,“ popsala důvod svého výběru prodavačka v jednom z brněnských supermarketů. „Když někdo nerozumí cenu slovensky, zopakuji mu ji česky, to umím,“ usmála se. Podle úřadu práce nejvíce Slováků pracuje právě v obchodech, ve zdravotnictví, ale také ve stavebnictví a v informačních technologiích. „Jde obecně o ta místa, kde je nedostatek zájemců. Vždyť například u prodavačů evidujeme padesát neobsazených míst,“ řekla Ivana Ondráková z úřadu práce. Podle ní ke konci roku 2007 pracovalo v Brně 6 629 Slováků, o patnáct procent více než předloni.

Nárůst potvrzují také zkušenosti slovenských úřadů – pracovníci generálního konzulátu poznamenali, že zaměstnání si v Brně nacházejí i lidé, kteří začali studovat v roce 2000, kdy se tuzemské vysoké školy více otevřely právě studentům ze Slovenska. Ti přiznávají obrovskou výhodu – jazykovou blízkost národů, která jim práci usnadňuje. Ani zájem slovenských studentů o brněnské školy neutuchá. Na Masarykovu univerzitu si jich letos podaly přihlášku bezmála čtyři tisíce. „Největší zájem z jejich strany je o studium medicíny a o ekonomickosprávní a právnickou fakultu,“ upřesnila mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Zájmu ze Slovenska univerzita letos poprvé vyšla vstříc natolik, že přijímací zkoušky bude organizovat přímo v Bratislavě. Slovenští uchazeči si tak už v elektronické přihlášce mohli vybrat, kde testy absolvovat.

Slováci jsou nejčastěji zaměstnávaní cizinci v Brně. Až po nich s více než třetinovým odstupem následují Ukrajinci. Mezi národy Evropské unie vedou Bulhaři, Rumuni a Poláci.

Masarykova univerzita bude kvůli zájmu přijímací zkoušky organizovat také přímo v Bratislavě

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....