Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

S podmínkami, či bez nich?

Česko

(Staro) nová omluva KSČM – Členové strany se před volbami přou, zda se omlouvat za minulost

Měsíc po říjnových volbách bude připomínáno 20. výročí listopadové revoluce. I proto je dnes část komunistů přesvědčena, že by se měli znovu omluvit za zločiny KSČ. U většiny spolustraníků to ale naráží na odpor.

PRAHA Už nyní přinášejí různá média seriály ke zločinné éře komunismu i o převratu v roce 1989. Vzhledem ke kulatému výročí se o tom více diskutuje mezi lidmi. Část představitelů KSČM v čele s místopředsedou Jiřím Dolejšem si nebezpečí uvědomuje a navrhuje se znovu omluvit za zločiny KSČ.

Šéf strany Vojtěch Filip by k tomu byl i ochoten. Ovšem za předpokladu, že sociální demokraté zruší tzv. bohumínské usnesení zapovídající jim spolupráci s KSČM a také veřejně řeknou, že by byli po volbách ochotni přizvat komunisty k vládnutí. Filip by navíc byl ochoten pouze zopakovat jedinou omluvu, kterou jeho strana vyřkla v roce 1989. Naproti tomu Dolejš prosazuje jinak formulovanou žádost o odpuštění, navíc bez jakýchkoliv podmínek.

Názor na věc nyní KSČM rozděluje.

Podle ankety, kterou včera LN mezi význačnými komunisty udělaly, má stále navrch spíše tvrdší křídlo, které se nechce omlouvat vůbec. „Jsem starý a zkušený politický harcovník. Neříkám, že vše bylo v pořádku, ale strana se už několikrát omluvila, když řekla: je nám to líto atd. atd. atd.,“ vysvětlil například poslanec Ladislav Mlčák. Na rozdíl od šéfa KSČM Filipa by šel Mlčák ještě dál. Za zločiny KSČ by se už neomlouval, ani kdyby ČSSD přislíbila Filipovi splnění požadovaných podmínek. „Já totiž ČSSD nedůvěřuji. Ve sněmovně nám také leccos slíbili, ale pak to nesplnili. Nevěřím, že by s KSČ, pardon KSČM, vůbec vládnout šli,“ míní Mlčák.

Podobně hovoří i Stanislav Grospič, který na posledním sjezdu neúspěšně kandidoval proti Filipovi na post šéfa strany. „Domnívám se, že KSČM se v roce 1989 omluvila dostatečně. Není potřeba neustále dokola opakovat omluvy,“ tvrdí Grospič. „A už vůbec ne dělat omluvy kvůli komukoliv. Gesto z roku 1989 bylo dostatečné,“ dodal.

Naopak další Filipova vyzyvatelka z posledního sjezdu Soňa Marková si myslí, že by omluva byla na místě, a to bez jakýchkoliv podmínek. S Dolejšem nesouhlasí pouze v tom, že by měla zaznít jiná slova. „Omluvy, které jsme říkali po roce 1989 téměř na všech sjezdech (veřejně zazněla pouze v roce 1989 – pozn. red.), se totiž i vinou médií nedostaly dostatečně na veřejnost. Nevidím důvod, proč bychom je tedy nezopakovali,“ popsala Marková. „Ale bez jakýchkoliv podmínek. Nejsme tu přece kvůli socialistům, ale kvůli všem občanům,“ doplnila. ČSSD: Navenek NE, ale...

Poněkud nejasný je k Filipovu návrhu postoj socialistů. Třeba místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach tvrdí, že rušení bohumínského usnesení či deklarace povolební spolupráce se KSČM nedočká. „Komunisti jsou naši soupeři stejně jako kterákoliv jiná politická strana. Nevidím důvod, abychom se před volbami nechali vyprovokovat Vojtěchem Filipem k podobné diskusi,“ říká. „Několikrát jsme měli možnost takovou vládu sestavit. Nikdy jsme to ale neudělali. Je potřeba vycházet z historických zkušeností. Až po volbách budeme řešit, co dál,“ dodává Škromach.

Není to ovšem tak dávno, kdy Jiří Paroubek a druhý muž ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdili, že než se po volbách dávat dohromady s ODS, je lepší se při sestavování vlády opřít právě o komunisty.

„Neříkám, že vše bylo v pořádku, ale strana se už několikrát omluvila.“

Omluva KSČ občanům Část omluvy občanům tehdejší ČSSR z 20. 12. 1989 za totalitní počínání předlistopadové KSČ. „Omlouváme se naší mládeži i všem občanům, kteří byli postiženi neoprávněnými represemi, omlouváme se dětem těch rodičů, které trpěly postihy ještě v dalších generacích. Omlouváme se za veškerá příkoří i členům strany, kteří za svoje reformní postoje, za nesouhlas s protizákonným vstupem vojsk pěti spojeneckých zemí v roce 1968 museli KSČ opustit a ztratili postavení rovnoprávných občanů. Rovněž cítíme povinnost vyjádřit politování nad tím, jak bývalé stranické vedení v uplynulých letech hrubě a nezákonně nerespektovalo právo na vyjádření názorů nezávislých občanských iniciativ včetně Charty 77. Jsme si vědomi i odpovědnosti celé naší členské základny, že tomu nedokázala zabránit.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...