Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S pozůstalými nikdo nemluví

Česko

  8:58
HAVLÍČKŮV BROD - Rodiny obětí sériového vraha Petra Zelenky jsou zdrceny, že se o nepřirozeném úmrtí svých blízkých dozvěděly až z médií. Nemocnice s nimi nekomunikuje vůbec a policisté se u poškozených rodin zastavili jen „na skok“ až v úterý.

Hejtman kraje Vysočina (vlevo) odvolal ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla. foto: ČTK

„Akorát nás nechali podepsat souhlas s nahlédnutím do lékařské dokumentace a oznámili nám, že se k vraždě maminky přiznal,“ popsala návštěvu Lenka Šimůnková. Matka jejího manžela Marie přišla o život rukou Zelenky.

Kdo pochybil v případě vražd
v Havlíčkově Brodě?

východočeská policie
Trestní oznámení dostali policisté v Havlíčkově Brodě ze státního zastupitelství 23. října, Zelenku však zadrželi až 1. prosince. Policejní prezident Vladislav Husák kvůli tomuto prodlení včera nařídil prověřit jejich postup. Ředitel policejní správy Východočeského kraje Pavel Přibyl své podřízené hájí s odvoláním na nedostatek konkrétních informací v původním trestním oznámení, onemocnění vyšetřovatele a složitost případu.

primář ARO Pavel Longin
Podezření, že něco není na jeho oddělení v pořádku, měl už v květnu, když se nápadně zvýšil počet krvácení u pacientů. Myslel si, že jde o odborný problém. O předávkování heparinem začal uvažovat až koncem srpna. Ředitele nemocnice informoval až 25. září, ten rozhodl sepsat trestní oznámení. Téhož dne oznámil Longin Zelenkovi, že v nemocnici skončil.

hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil
O možných vraždách v nemocnici ho měl informovat ředitel nemocnice Pejchl. Hejtman však tvrdí, že se o případu dozvěděl až v sobotu 2. prosince od policie. O den později se zastával celé nemocnice včetně ředitele na tiskové konferenci. Pak zřejmě změnil názor a spolu s dalšími zastupiteli odvolal v úterý 5. prosince Pejchla z funkce. Možné oběti stejně jako vedení nemocnice neinformoval, podle něj je to věc policie.

ředitel nemocnice Josef Pejchl
Pokyn sepsat trestní oznámení dal 25. září, téhož dne podle svých slov informoval o problému hejtmana kraje. Státní zastupitelství dostalo trestní oznámení až o tři týdny později - 16. října. Ředitel neinformoval svého zřizovatele o podezřeních, Zelenka proto bez problému našel po odchodu z havlíčkobrodské nemocnice práci na chirurgickém oddělení v Jihlavě. Nemocnice vůbec nekontaktovala rodiny možných Zelenkových obětí.

Podle Šimůnkové se rodině stále nepodařilo kontaktovat nemocnici. „Policie nám ale taky vůbec neřekla, co bude dál,“ postěžovala si. Pozůstalí nyní uvažují o žalobě na nemocnici. Stejné pocity mají další rodiny. „Měli nám to říct alespoň z té nemocnice,“ řekla snacha další oběti Alena Škvařilová. Její tchán, osmašedesátiletý František Škvařil, byl první Zelenkovou obětí.

Nemocnice jakákoli obvinění ohledně nedostatečné komunikace s rodinami obětí odmítá. „Policie zatím nemocnici nepředala seznam se jmény,“ tvrdil včera Vít Kaňkovský, který zastupuje odvolaného ředitele Josefa Pejchla. Podle něj uvedený seznam dostanou co nevidět. „Pak ihned příbuzným pošleme omluvný dopis a nabídneme jim termín k jednáním,“ dodal Kaňkovský. „Jen samotný počet obětí jsem se dozvěděl až na nedělní tiskové konferenci,“ popsal Pejchl v ČT.

Informovat rodiny obětí co nejdříve nemohl podle hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila ani kraj. „U poškozených to měla řešit a rozhodnout policie,“ míní hejtman Vystrčil. Policisté odpovědnost také odmítají. Podle nich bylo nutné celou záležitost zveřejnit co nejdříve v televizi, protože už o ní věděla některá média. „Trvalo by hrozně dlouho kontaktovat všechny ty lidi a muselo by to být osobně,“ řekl LN ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj se proto policie rozhodla pro „méně špatnou“ variantu.

Policie o případu sice veřejnost informovala, ale neuvedla jména obětí. Některé rodiny byly proto z postupu strážců zákona spíše vyděšené. „Bojíme se, že mezi oběťmi byla i naše maminka,“ uvedla například krátce po zveřejnění případu Lenka Šimůnková, která smutnou jistotu získala až v úterý po návštěvě policistů.

Pozůstalí žádají odškodnění Rodiny některých obětí budou po nemocnici požadovat odškodnění. „Už jsme o něj požádali,“ uvedla Škvařilová. Podle ní jim ale žádné peníze ani omluva ztrátu blízkého člověka nenahradí. „Ten člověk by si zasloužil trest smrti,“ dodala.

Peníze bude zřejmě žádat i Josef Fiala ze Světlé nad Sázavou. Jeho maminka zemřela v nemocnici den před Zelenkovým propuštěním -24. září. „Nechám si to projít hlavou. Ale jelikož tam vidím pochybení, nějakou satisfakci, ne pro sebe, ale pro tátu, asi požadovat budeme,“ řekl ČTK Fiala.

Kdo se bude v nemocnici případným odškodněním zabývat, zatím není jasné. „Náměstek Kaňkovský si mě na čtvrtek pozval na jednání, takže to možná budeme řešit,“ uvedl včera právník nemocnice Pavel Kment. Nic dalšího ale k celé věci říci nemohl, protože jej nyní již odvolaný ředitel Pejchl o případu vůbec neinformoval.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat