Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Saakašvili ustupuje

Česko

Po vyhlášení výjimečného stavu gruzínský prezident vyhlásil předčasné volby

Gruzínská krize - Jak moc utrpělo prozápadní směřování země?

TBILISI/PRAHA Ještě včera to vypadalo, že se gruzínský prezident Michail Saakašvili přiřadí k autoritářským vládcům, kterými se to v postsovětském prostoru jen hemží. Nechal rozehnat stotisícovou opoziční demonstraci tak, že sto lidí skončilo v nemocnici, zvláštní jednotky se samopaly obsadily opoziční televizi, v zemi byl na patnáct dní vyhlášen výjimečný stav a v ulicích Tbilisi se objevily vojenské jednotky. Moskva a opozice byly obviněny z pokusu o převrat.

Včera ukázal Saakašvili svoji „andělskou tvář“ a oznámil, že na počátek ledna vyhlašuje předčasné prezidentské volby, jinými slovy všelidové hlasování o svém setrvání v úřadě. „Sám svým rozhodnutím už podruhé zkracuji svoje funkční prezidentské období a dělám to proto, že věřím, že Gruzie je demokratickou zemí. A věřím, že 5. leden bude projevem vůle národa,“ prohlásil včera v podvečer v televizním projevu. „Dávám tím možnost opozici, aby ukázala svoji sílu.“

Současně s prezidentskými volbami budou Gruzínci hlasovat i o zkrácení funkčního období parlamentu a přenesení voleb původně plánovaných na podzim příštího roku na jaro 2008. „Ať národ rozhodne, kdy mají být volby,“ prohlásil Saakašvili.

Právě předčasných parlamentních voleb už na jaře příštího roku se dožadovala opozice, kterou přišlo do centra hlavního města Tbilisi podpořit počátkem týdne na sto tisíc lidí.

Hlava Gruzie současně oznámila, že bude zkrácena doba, po kterou bude v zemi platit výjimečný stav, který byl původně zaveden na patnáct dní. Důvodem prý je, že situace v zemi se už uklidnila.

Důvodem nečekaného obratu gruzínského prezidenta však zřejmě nebylo to, že by se „dobře vyspal“, ale kritika, s kterou se násilné potlačení pouličních protestů a následné vyhlášení výjimečného stavu setkalo. A to nejen u tradičního odpůrce Saakašviliho - Putinovy Moskvy, ale také ve Washingtonu a v Severoatlantické alianci, tedy hlavních zahraničních zastánců „růžové“ Gruzie.

Kritika NATO

„Zavedení výjimečného stavu a uzavření svobodných médií v Gruzii, která jako náš partner vede s aliancí intenzivní dialog, budí velké znepokojení a není v souladu s euroatlantickými hodnotami,“ uvedl ve velmi jednoznačně formulovaném prohlášení generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. To v překladu znamená, že by středeční kroky gruzínské vlády mohly ohrozit přijetí Tbilisi do aliance, které je v poslední fázi a bylo už v zásadě odsouhlaseno USA.

„Kapitulaci“ Saakašviliho zřejmě ocení nejen aliance. Už včera se o krocích prezidenta nečekaně kladně vyjádřila i gruzínská opozice, která tak dosáhla svých cílů, za něž v ulicích Tbilisi protestovala. „Prezident ve složité chvíli udělal správný a mužný krok,“ uvedl předseda opoziční Republikánské strany David Usupašvili. „Takto se má chovat hlava státu.“

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...