Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Safari park dokončil za 140 milionů okruh s tučňáky, hyenami a plameňáky

Česko

  7:07
Přeměna bývalého průmyslového areálu v královédvorském safari parku, která začala před sedmi lety demolicí slévárny, je prozatím u konce. Na ploše 1,5 hektaru vznikl za 140 milionů korun půlkilometrový prohlídkový okruh West Cape se zvířaty žijícími v jihozápadní Africe. Hlavními hvězdami jsou tučňáci brýloví a hyeny skvrnité. Kromě toho jsou tu k vidění antilopy, plameňáci nebo pelikáni.

Demolice bývalé slévárny začala v roce 2016. Od té doby mezi služebním vstupem do zoo a Neumannovou vilou vzniklo několik voliér a expozic. Okruh začíná u výběhu antilop vraných, pokračuje kolem voliér s pelikány, plameňáky, nesyty, čápy sedlatými a s vodním ptactvem, dál podél výběhu hyen skvrnitých a končí u originální expozice tučňáků.

Název West Cape vychází z anglického označení provincie Západní Kapsko v Jihoafrické republice. V areálu se nacházejí také zemědělské stroje a vinice.

„Západní Kapsko už většinou není úplná divočina. Narazíte tam na symbiózu člověka, kulturní krajiny a divokých zvířat. Tak jsme koncipovali i West Cape. Budovy odpovídají architektuře, kterou do jihozápadní Afriky přinesli Holanďané a Angličané. S Francouzi se tam zase dostalo víno,“ vysvětlil ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Nová expozice pro tučňáky

Loni v létě zahrada otevřela největší expozici tučňáků brýlových v České republice za 43 milionů korun. Částečně je průchozí a připomíná pláž u namibijského města Lüderitz s majákem, dřevěným molem, hrázděnými domky a loděmi. Lidé mohou nelétavé ptáky pozorovat z dřevěného mola.

7. července 2022

„S tučňáky jsme neměli žádné zkušenosti, vybudovali jsme úplně novou expozici a přivezli několik skupin tučňáků. Snažili jsme se, aby se k nim návštěvníci dostali co nejblíž,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský.

Víc než 20 tučňáků safari park vloni získal z nizozemských zahrad v Amsterdamu a Arnhemu. Další jedinci přicestovali na konci května z Francie a Německa. Kolonie dnes čítá 30 tučňáků, expozice je dimenzována až na 50 ptáků. Kromě velkého bazénu mají k dispozici dva menší v zázemí, na břehu jsou rozmístěny speciální hnízdní boudy. Ošetřovatelé už zaznamenali pokusy o rozmnožování. V ptačí sekci areálu West Cape je kolem 40 druhů vodních ptáků.

„Jejich počet se neustále mění. Zkoušíme různé kombinace, něco nám funguje, ale některé druhy jsme museli ze společných voliér dát pryč,“ poznamenal Michal Podhrázský.

Umělé nory i brouzdaliště

Letos na jaře stavaři dokončili výběh, který obývají antilopy vrané s mláďaty. Před několika dny přibyl poslední díl do skládačky – výběh pro hyeny skvrnité. Samec se samicí se z nedalekého Pavilonu Joy Adamsonové přestěhovali začátkem minulého týdne.

Evropský projekt

Okruh West Cape vznikl v rámci přeshraničního projektu se zoologickou zahradou Opole v Polsku, která vybudovala akvária pro vodní živočichy. Safari park získal na stavbu West Cape 52 milionů z Evropské unie, 31 miliony projekt podpořil zřizovatel Královéhradecký kraj.

Dvorská zoo patří mezi nejnavštěvovanější v České republice. Vloni turnikety prošlo 670 tisíc lidí, což byla jedna z největších ročních návštěvnosti v sedmdesátileté historii zahrady.

„Zejména samice, která je ve dvojici dominantní, byla po přesunu určitou dobu nejistá. Vše se ale rychle uklidnilo a nyní obě zvířata bez potíží přecházejí v rámci vnitřních boxů a už také začala využívat rozsáhlý venkovní výběh,“ uvádí zooložka Gabriela Linhartová.

Výběh se suchými kmeny stromů a říčními balvany o rozloze 1 600 metrů čtverečních je dvakrát větší než dosavadní. Hyeny od návštěvníků odděluje pouze úzký vodní příkop.

Šelmy zde mají umělé nory ve svahu, brouzdaliště k ochlazování a písečné pánve. Safari park měl původně mnohem ambicióznější plány. V areálu West Cape zamýšlel vybudovat také expozice s dravými ptáky, vydrami a krokodýly nilskými.

„Kvůli vysokým nákladům a zdražení stavebních prací jsme tyto části z projektu dočasně vyškrtli. Ale máme územní rezervy, takže do budoucna bude možné přidávat další expozice, pokud se nám na ně podaří získat peníze,“ sdělil Přemysl Rabas.

Vzácné hyenky v karanténě

Na místě, kde stály voliéry plameňáků a pelikánů, je téměř hotová nová oddychová zóna. Neumannovu vilu s amfiteátrem propojuje zahrada s fontánou a lavičkami. Chybí už jen dokončit vodní kaskádu se schodištěm, po kterém budou návštěvníci do zahrady scházet. Hotova by měla být na přelomu června a července.

30. června 2022

Původní expozice hyen skvrnitých dlouho opuštěná nezůstane. Safari park získal z Jihoafrické republiky šest hyenek hřivnatých, které jsou nejmenší ze všech hyen a na rozdíl od svých příbuzných se živí hmyzem. Dvůr Králové bude teprve druhou zoo v celé Evropě, která tento druh chová.

„Hyenky jsou zatím v karanténě, do expozice se přesunou příští týden,“ prozradil ředitel safari parku.