Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sám si postavil loď. Teď chce kolem světa s 365 plzněmi

Dvaašedesátiletý Petr Ondráček chce strávit necelý rok na osm a půl metru dlouhé jachtě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvaašedesátiletý Petr Ondráček chce strávit necelý rok na osm a půl metru dlouhé jachtě | foto:  František Vlček, Lidové noviny

MOKRÉ Dvaašedesátiletý Petr Ondráček chce strávit necelý rok na osm a půl metru dlouhé jachtě. Plánuje v ní překonat rekord v osamělé plavbě kolem světa.

Z ulice není na dvůr vidět, za rozrostlou vrbou se ale na podstavci schovává malá jachta Singa. Na vodě byla naposledy v roce 1992 na Slapech.

Ondráček dokončuje poslední úpravy na své plachetnici Singa, kterou již další den odveze k severnímu moři, aby mohl vyplout.Už za pár dnů ji kamion odveze do přístavu v Hamburku, odkud kapitán Petr Ondráček zahájí zkušební plavbu před obeplutím světa bez zastávky. "Manžel nenechal nic náhodě, sedm let se intenzivně připravoval," říká Jarmila Ondráčková, zatímco její muž na loď stále vynáší zásoby a další potřebné věci.

Chleba na celý rok
Původně měl Ondráček dva plány. Prvním z nich bylo obeplutí obou Amerik, to mu prý ale rodina kvůli nebezpečí zakázala. "Kdyby třeba někde zamrzl, byl by konec," kroutí hlavou manželka. A tak letos v polovině srpna v anglickém doku Falmouth zahájí osamělou plavbu kolem světa. To znamená, že na jachtě vyrobené vlastníma rukama musí mít všechny věci s sebou. Královéhradecké pekárny pro něj vyvinuly chleba v balení, v němž pečivo vydrží čerstvé klidně i rok. "Je v tom dusík," ukazuje Petr Ondráček na desítky sáčků s krajíci.

Královéhradecké pekárny pro mořeplavce vyvinuly chleba v balení, v němž pečivo vydrží čerstvé klidně i rok.

Kromě nich má s sebou ještě trvanlivá hotová jídla, menší párky a keksy. "Vodu si budu odsolovat v zařízení, které vyvinula australská armáda," ukazuje Ondráček na mohutný přístroj s tím, že za hodinu udělá šest litrů pitné vody. Kromě toho veze i 365 plechovek plzeňského piva. "Na každý den jedno," směje se Ondráček. A na silvestra má schovanou i lahev sektu.

Při sedmiletém tréninku si navíc nacvičil, že i když popluje na jachtě sám, měl by dodržovat denní režim. A tak si bude pravidelně zapisovat do lodního deníku nebo kontrolovat navigaci. "Hlavně budu často spát. Protože na špatné počasí si člověk musí hodně odpočinout," předvídá kapitán.

Na své 8.5metrové plachetnici plánuje odsolovat mořskou vodu a veze si veškeré potřebné zásoby s sebou.

Krize má vyřešit motor traktoru
Jeho hlavním záměrem je stát se prvním Čechem, který provede osamělou plavbu kolem světa bez zastávky. Ale Petr Ondráček se netají ani tím, že by chtěl překonat dosavadní světový rekord. Ten drží Angličan Robin Knox-Johnston, který v letech 1968 a 1969 zemi obeplul za 313 dnů. "Se svým modelem jsem se dostal pod tři sta dnů," popisuje kapitán z Mokré jednu z fází své sedmileté přípravy.

Ovšem celou dobu bude moct využívat k pohonu jen vítr. Jeho jachta Singa má sice dieselový motor ze zetoru, ale ten je určen jen do krizových situací. Tomu odpovídá i velikost nádrže – jen sedmdesát litrů nafty. Ondráček nyní ví, že žádná další výzva už nepřijde. Za posledních sedm let, co se na plavbu svého života připravoval, se totiž nestihl věnovat rodině a velkému domu v Mokré tak, jak by chtěl. "Až se vrátím, všechno to musím manželce vrátit," tvrdil Ondráček před odjezdem lodi do Hamburku.

Petr Ondráček s manželkou

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?