Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sami si vládnou, ale bojí se protiúderu

Česko

Boj o Libyi - Kaddáfí upevňuje moc v Tripolisu, vzbouřený východ země si ale už žije po svém

Vojáci se v Benghází připojili k protestujícím. Vládne zde patnáctičlenná městská rada a všechno, zdá se, relativně funguje.

BENGHÁZÍ/PRAHA Nikdo z nich nečekal, že by k nějaké revoltě mohlo dojít. Jenže došlo. A nyní se obyvatelé druhého největšího libyjského města učí žít svobodně, bez Kaddáfího, píší světové agentury.

Otevřeny jsou obchody, lékárny a nejméně jedna banka. Je k dispozici dostatek jídla, fungují dodávky elektřiny a město řídí patnáctičlenná městská rada složená ze známých osobností - právníků, soudců, podnikatelů a univerzitních profesorů. Někteří dokonce vtipkují, že i provoz na silnicích se zklidnil a lidé jezdí mnohem opatrněji, než tomu bylo za vlády Muammara Kaddáfího. Také dodávky ropy prý budou pokračovat. „Ropné smlouvy se zahraničními firmami, které jsou legální a má z nich prospěch libyjský lid, budou i nadále platit,“ citovala agentura Reuters Džamála bin Núra, soudce, který nyní sedí v městské radě. Takzvané lidové výbory, které nyní zajišťují bezpečnost, také pozatýkaly několik afrických žoldáků údajně najatých libyjským vůdcem a drží je v provizorních věznicích, kde čekají na soud. Muži prý pocházejí zejména z Čadu, Nigeru a Súdánu. Většina z nich tvrdí, že se ničím neprovinili. „Nic jsme neudělali,“ citoval jednoho z nich reportér britského listu The Daily Mail. „Jsme stavební dělníci z Ghany. Nikomu neubližujeme,“ dodal. Místní lidé ale tvrdí opak. „Lžou. Vytáhli nás v noci z domu, když jsme spali,“ protestoval 47letý Abdul Násir. Celkem si násilí v Benghází vyžádalo přes 300 mrtvých demonstrantů a 120 členů vládních sil.

S navrácením situace do normálu pomáhá i armáda, která přešla na stranu protestujících. „Sesbírali velké množství zbraní, protože ty jsou velmi nebezpečné. Někteří lidé si myslí, že je potřebují na svou ochranu. Ale takové vysvětlení jsme nepřijali,“ uvedl další z členů městské rady Umar Muhammad.

I když se obyvatelé Benghází radují ze svobody, pořád vědí, že nemají vyhráno. Obávají se náletů, útoku z moře či dalších zásahů afrických žoldáků. I proto raději zavřeli místní letiště, aby se touto cestou žoldnéři nemohli do města dostat. Navíc i mezi lidmi může být mnoho Kaddáfího tajných, kteří mohou chystat protiútok. „Nejsme paranoidní, ale žijeme v situaci, v níž bychom měli být podezřívaví, abychom ochránili sami sebe,“ uvedl abú Ahmad, který se podílel na sestavování současného vedení Benghází.

Město je také plné cizinců a další tisíce jich sem každý den proudí. V přístavu totiž kotví několik západních lodí, které je odvážejí z Libye do bezpečí. Včera do Benghází mířila i britská fregata HMS Cumberland. Mnoho mladých zde říká, že by rádi vyrazili do libyjské metropole podpořit své „bratry“ v boji za svobodu. „Mnoho lidí v Benghází chce pomoci těm v Tripolisu. Jsme jedna země,“ uvedl 52letý Muhammad. I proto se včera konala před místní radnicí demonstrace na podporu Tripolisanů.

Autor:

Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA

Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...