Šanghaj ovládl Djokovič

Jednadvacetiletý srbský tenista poprvé v kariéře vyhrál tradiční Turnaj mistrů

ŠANGHAJ Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál poprvé v kariéře Turnaj mistrů. Třetí hráč světového žebříčku porazil v nedělním finále v Šanghaji Rusa Nikolaje Davyděnka po setech 6:1 a 7:5.

Jednadvacetiletý bělehradský rodák se stal posledním vítězem v Šanghaji, od příštího roku se bude tradiční finálový turnaj roku hrát v Londýně.

Djokovič za vítězství dostal šek na 1,24 milionu dolarů a mercedes. Navíc se přiblížil na rozdíl pouhých deseti bodů v žebříčku k druhému hráči světa Rogeru Federerovi, jenž v Šanghaji vypadl v základní skupině. „Jsem hrozně šťastný, je to pro mě ohromný výsledek. To, že tu hraje osm nejlepších tenistů světa, hovoří dostatečně o kvalitě tohoto turnaje,“ uvedl Djokovič.

Oba tenisté se představili v boji o titul na Turnaji mistrů poprvé a debut vyšel lépe Djokovičovi. První sadu získal za 33 minut a dařilo se mu i dál, když brzy ve druhé sadě získal brejk. První příležitost ukončit zápas měl při podání Davyděnka za stavu 5:3, ale sedmadvacetiletý Rus ve svém prvním velkém finále odvrátil dva mečboly.

Djokovič znejistěl a stejně jako v sobotním semifinále proti Francouzi Gillesu Simonovi nezvládl situaci, kdy za stavu 5:4 podával na vítězství. Davyděnkovi daroval dvojchybou první brejk v zápase a bylo vyrovnáno 5:5.

Davyděnko: Byl to těžký den Vítěz letošního Australian Open už ale další drama nepřipustil, vzal si Davyděnkův servis zpět a při vlastním podání čistou hrou poslední turnaj letošního roku ukončil.

„Proti Djokovičovi musíte hrát naprosto bez chyb a také rychle. Tak ale dneska hrál on, ne já. Byl to těžký den,“ uvedl Davyděnko, jenž na výhře našel aspoň jedno pozitivum. „Co jsem si pomyslel, když jsem dal ten poslední return do sítě? ‚Super, konečně je po sezoně‘,“ uvedl s úsměvem poražený Rus.

Na Masters Cupu s dotací 4,45 milionu dolarů Djokovič napravil dojem z loňska, kdy ve třech zápasech neuhrál ani set. Svou letošní výhru věnoval vedle rodiny, podpůrného týmu a srbských fanoušků také příznivcům v Číně, kteří vydrželi čekat před hotelem na autogram i několik hodin. „To, co se dělo před hotelem, jsem ještě nezažil. Každý večer jsem dostal minimálně tři dárky,“ dodal první srbský vítěz Turnaje mistrů.

Čtyřhřu vyhráli Kanaďan Daniel Nestor a Srb Nenad Zimonjič, kteří ve finále porazili nejvýše nasazené americké bratry Boba a Mika Bryanovy 7:6 a 6:2. Tím si zajistili post světových jedniček mezi deblisty, který v uplynulých třech letech patřil právě Bryanovým.

Výsledek - dvouhra, semifinále: Djokovič -Simon 4:6, 6:3, 7:5, Davyděnko - Murray 7:5, 6:2. Finále: Djokovič - Davyděnko 6:1, 7:5. Čtyřhra - semifinále: Nestor, Zimonjič - Cuevas, Horna 6:1, 6:3, B. Bryan, M. Bryan - Fyrstenberg, Matkowski 6:4, 6:4. Nestor, Zimonjič (2) - B. Bryan, M. Bryan (1) 7:6 (7:3), 6:2.