Nestátní zvířecí záchranáři mají k dispozici mobilní ambulanci, která umožní zraněného koně ve speciálním závěsu dopravit na veterinární kliniku. „U mnohých koní po vážných úrazech se tak zvýší naděje na přežití,“ míní odborný garant projektu Zdeněk Žert z kliniky chorob koní brněnské veterinární univerzity. Kromě ní Horse Emergency spolupracuje i s klinikou v Heřmanově Městci.
Základ „sanitky“ tvoří přepravník se samostatnou konstrukcí na kolečkách. „Toto závěsné zařízení může vyjet nad zraněné zvíře. Pak ho zavěsíme do speciální popruhové sítě a zpět umístíme do sanitky,“ popsal jeden z autorů projektu Pavel Čechovský. Zvíře zabezpečené v závěsu pak snadno udržuje rovnováhu a nemusí na zraněnou končetinu ani došlápnout.
„Až dosud jsme zraněné koně vozili v improvizovaných podmínkách nebo je bylo nutné uspat,“ doplnil Čechovský. Neodborné transporty ale mohou zraněnému zvířeti ublížit, z uzavřené fraktury se při pádu může stát otevřená. „Měli jsme i případ, kdy hrany zlomené kosti špatně zafixovanému koni při převozu doslova amputovaly celé kopyto,“ připomněl Žert. Za jeden výjezd si záchranka nyní v průměru účtuje kolem 20 tisíc korun.
Vyprošťování koní z nezajištěných výkopů či při dopravních nehodách sice zůstane i nadále úkolem hasičů, koňští záchranáři se však pro ně stanou vítanou pomocí. „Budeme jenom rádi, když budeme moci využívat jejich zkušeností i vybavení,“ řekl Martin Červenka z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. „Záchrana není o konkurenci. Spolupráci a podepsání smlouvy by již nemělo nic bránit,“ doplnil.