13. září 2014 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sankce nejsou účinné, Rusko své chování nezmění, myslí si Sobotka

Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Stupňování hospodářských sankcí vůči Rusku nebude mít vliv na změnu jeho politického chování k Ukrajině. Prohlásil to předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD.

"Jsem přesvědčen o tom, že eskalace hospodářských sankcí není řešení. Nepochybně to zhorší hospodářskou situaci v Rusku, ale nebude to mít vliv na změnu politického chování Ruska vůči Ukrajině," řekl Sobotka za potlesku přítomných.

Zdůraznil také nutnost jednotného postupu EU vůči Rusku, stejně jako potřebu zabránit vzniku nové železné opony na východě Ukrajiny. EU i USA musí s Ruskem udržet politický dialog, poznamenal.

ČTĚTE VÍCE

EU začala v pátek kvůli ukrajinské krizi a ruskému podílu na ní uplatňovat přísnější protiruské sankce. Sobotka se již dříve vyslovil pro odklad zavedení těchto sankcí v závislosti na tom, jak se bude dodržovat příměří na východní Ukrajině.

Premiéra za jeho postoj k sankcím kritizovali představitelé opozičních TOP 09 a ODS, kteří kvůli tomu iniciovali mimo řádnou schůzi Sněmovny. Ta se uskutečnila ve středu, po dlouhé diskusi ale nebyla dokončena.

Lidovky.cz, ČTK