Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Šarapovová je zpět. Vyhrála turnaj v Tokiu

TOKIO/PRAHA Na vítězství čekala skoro rok a půl. Bývalá první tenistka světa Maria Šarapovová vyhrála turnaj v Tokiu poté, co její soupeřka ve finále Jelena Jankovičová zápas skrečovala kvůli zranění pravé ruky.

„Je skvělé zase vyhrávat. Zejména poté, co jsem si myslela, že už tenis nebudu nikdy hrát,“ radovala se Šarapovová.

Pro ruskou hráčku měl triumf sladkou příchuť. Zvítězila totiž poprvé po svém květnovém návratu na kurty. Kariéru trojnásobné vítězky grandslamu v říjnu loňského roku přibrzdila operace ramene.

S ním měla Šarapovová dlouhodobé problémy. Vše pak vyvrcholilo koncem června na turnaji v Montrealu. „Lékaři mi našli dvě trhliny ve šlachách,“ líčila nyní dvaadvacetiletá tenistka.

Původně měla na kurty opět naskočit v polovině ledna na turnaji Australian Open. Jenže všechno bylo jinak. „Bohužel po deseti týdnech rehabilitací jsem začala trénovat s raketou a znovu cítím stejnou bolest, jaká mě trápila od března,“ přiznala před Silvestrem.

Její absence se tak protáhla až do poloviny května, kdy si zahrála turnaj ve Varšavě. O tři měsíce později se dostala do finále v Torontu, tam však podlehla krajance Jeleně Dementěvové 3:6 a 4:6.

V sobotu jí cestu za vítězstvím usnadnila sama Jankovičová. Sedmá nasazená Srbka si vyžádala ošetření za stavu 5:2 pro Rusku. Chvíli ještě zkusila hrát s ovázaným zápěstím, ale nakonec zápas vzdala.

„To se stává, ale i tak titul beru,“ usmívala se Šarapovová. „Bylo to moje teprve druhé finále po návratu, takže jsem byla trochu nervózní. Ale cítila jsem, že hraji dobrý tenis a že můžu vyhrát.“

Poté se svěřila, že desetiměsíční období bez tenisu pro ni bylo velmi těžké. „Měla jsme zvláštní pocity. Tenis je velkou částí mého života a najednou byl pryč. Teď už jsem ale na konci tunelu uviděla světlo. Jsem zpět na kurtu, opět hraju a opět se můžu poměřovat s ostatními,“ usmívala se.

V Tokiu vyhrála počtvrté Šarapovové k výhře možná pomohl i fakt, že to v Tokiu velmi dobře zná. Její sobotní triumf byl už totiž celkově čtvrtý na tomto turnaji. „Mám na tenhle kurt opravdu dobré vzpomínky. Ráda se sem vracím,“ říkala.

Bývalou jedničku čeká letos už jen turnaj v Pekingu, pak se vrhne na přípravu na novou sezonu. „Chci tvrdě trénovat, abych byla příští rok ještě lepší. Ale už teď mohu říct - jsem zpět a hladová po úspěchu.“

***

Vizitka Maria Šarapovová

Datum narození: 19. dubna 1987 Přezdívka: Sibiřská siréna, Maša Výška: 188 cm Váha: 59 kg Styl: hraje pravou rukou, obouručný bekhend Úspěchy: 3x vyhrála grandslam ve dvouhře (2004 - Wimbledon, 2006 - US Open, 2008 - Australian Open), v roce 2004 zvítězila na Turnaji mistryň