Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarko hájí Unii pro Středomoří

Česko

BRUSEL Francouzský prezident Nicolas Sarkozy odjel na bruselský summit EU s nelehkým úkolem -představit svým partnerům svůj projekt Unie pro Středomoří. Na původním Sarkozyho plánu se přitom už změnilo takřka všechno: jeho název, cíl i počet možných účastníků. Mnozí politici ale zůstali skeptičtí: nový projekt je podle nich zbytečný, protože jen dubluje už existující unijní politiky.

Sarkozy mluvil o středomořské unii poprvé v loňské prezidentské kampani. Nové partnerství středomořských států mělo být alternativou k tureckému členství v EU, které Sarkozy opakovaně odmítl. Diplomaté v něm vidí i francouzskou snahu o získání většího vlivu v rámci sedmadvacítky, který poněkud poklesl po rozšíření o země střední a východní Evropy.

Z řady evropských států zazněly i výhrady, že Středomořská unie bude konkurovat současné EU. Nový projekt byl proto přejmenován na Unii pro Středomoří. Sarkozy také ujistil, že nemá za cíl nahradit Barcelonský proces, který unie zahájila v roce 1995. Toto partnerství, v jehož rámci se pravidelně scházejí představitelé středomořských států, se mělo stát odrazovým můstkem k větší politické, ekonomické i sociální spolupráci v regionu. Výsledky ale až dosud zůstaly za očekáváním - spolupráce bývá ochromena hlavně spory mezi Izraelem a arabskými státy.

Mezi nejhlasitější kritiky Unie pro Středomoří patří Německo. Sarkozy se proto minulý týden sešel s kancléřkou Angelou Merkelovou, aby si zajistil její podporu před blížícím se summitem EU.

Podle dohody se nového projektu budou moci účastnit i ostatní státy EU, i když ne se stejnými právy. Unii pro Středomoří budou vždy předsedat dvě země - jedna ze severního a jedna z jižního břehu Středozemního moře.

I přes dosažený kompromis se ale Merkelová stále nerozhodla, jestli se zúčastní zakládajícího summitu, který Sarkozy svolal na 13. července. Nejmenovaný unijní diplomat agentuře Reuters řekl, že plán vychází z „naprosté ignorance“ a jde prý o „katastrofu“.

Francouzi ale tvrdí, že Unie pro Středomoří doplní a oživí Barcelonský proces. Financování je prý už zajištěno: osm miliard eur slíbila například Evropská investiční banka. Peníze půjdou hlavně na ekologii, obnovitelné zdroje energie a zajištění pitné vody.

Tusk a Topolánek: „Ano, ale“ Polský premiér Donald Tusk včera v Bruselu řekl, že Unii pro Středomoří bude podporovat za podmínky, že se EU otevře Ukrajině. Podle diplomatických zdrojů se k němu připojil i český premiér Mirek Topolánek.

Autor: