Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarko oznámkuje ministry

Česko

Ze 450 kritérií, podle nichž budou ministři hodnoceni, vybere prezident Sarkozy dvacítku nejdůležitějších.

PAŘÍŽ/PRAHA Na blížící se vysvědčení se školáci buď těší, anebo se ho bojí. V podobné situaci se letos vůbec poprvé ocitli členové francouzské vlády. V příštích týdnech je jednoho po druhém přijme premiér Francois Fillon a sdělí jim, zda po osmi měsících práce uspěli, či ne. Konkrétní a vyčíslitelné hodnocení ministerské práce totiž na jaře svým voličům slíbil prezident Nicolas Sarkozy.

Každý z 15 ministrů Fillonovy vlády bude podle listu Le Monde hodnocen podle 30 různých kritérií - ta na žádost vlády vypracovala auditorská firma Mars & Co. Všechny politické cíle jsou prý vyčíslitelné, a proto čeká ministry velice konkrétní hodnocení.

Například ministryně kultury Christine Albanelová bude kromě jiného hodnocena za „vývoj návštěvnosti muzeí se vstupem zdarma“ či za „podíl francouzských filmů na promítaných snímcích ve Francii“.

Ministr pro imigraci a národní identitu Brice Hortefeux bude zase muset obhajovat počet vysídlených ilegálních přistěhovalců. Prezident Sarkozy nakonec ze všech 450 kritérií vybere „dvacítku nejdůležitějších pro modernizaci země“.

„Ta kritéria jsou trochu překvapivá,“ komentoval blížící se vysvědčení šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner. Ministr zahraničí odpovídá mimo jiné i za to, kolikrát budou francouzští politici chybět na zasedáních Rady ministrů v Bruselu. Kouchner se ale o svůj post obávat nemusí: body už nasbíral v Pákistánu, kam přispěchal hned po vraždě Bénazír Bhuttové. Sarkozy poté chválil „aktivní a energickou francouzskou diplomacii“.

Nápad hodnotit ministry oznámil na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí vlády Laurent Wauquiez. „Politika je oblast jako každá jiná a musí skládat účty našim občanům,“ obhajoval prezidentovo rozhodnutí. Premiér Fillon musel vzápětí popírat množící se spekulace, že vysvědčení jsou jen předehrou pro plánovanou rekonstrukci kabinetu: „Podívejte se na to, kolikrát se v tisku mluví o rekonstrukci (vlády) a nic se neděje,“ citoval ho včera deník La Libération.

Sám Fillon se o svůj post obávat nemusí, ostatní ministři by ale mohli být obětí změn před březnovými obecními volbami. O tom, že změny vlády opravdu přijdou, je přesvědčen i poslanec vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) Fréderic Lefebvre.

Sarkozyho vysvědčení vyvolala okamžitou kritiku opoziční levice, podle níž jsou hodnocení „jak směšná, tak i nebezpečná“. Mluvčí socialistů Julien Dray pak vyzval Sarkozyho, aby se nechal oznámkovat i on sám. „Všichni pochopili, že jediným, kdo unikne hodnocení, je Nicolas Sarkozy,“ prohlásil Dray.

***

„Všichni pochopili, že jediný, kdo unikne známkování, je Nicolas Sarkozy.“

Autor: