Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy děsí firmy omezováním platů

Česko

Francouzský prezident chce předložit plán na omezení bonusů pro manažery na setkání skupiny G 20 v americkém Pittsburghu

PAŘÍŽ Sotva francouzský prezident Nicolas Sarkozy začal s vývozem svého mezinárodního plánu na omezování platů špičkových manažerů, ozvala se zděšená reakce analytiků a investorů ze Spojených států. I tam totiž Citigroup a další podniky, které dostaly peníze od státu, čelí otázkám na téma odměn pro manažery.

Sarkozy v úterý v Paříži řekl, že jeho vláda nebude využívat služeb zahraničních finančních firem, dokud nepřijmou pravidla platná v jeho zemi pro odměňování špičkových manažerů. Ve Francii se totiž manažeři po dobu tří let vzdali třetiny ze svých bonusů. Svůj návrh chce navíc v září předložit na setkání politických lídrů sdružených ve skupině dvaceti nejvlivnějších států světa. G 20 se má sejít v americkém Pittsburghu a samozřejmě se ho zúčastní i americký prezident Barack Obama.

„Považuji Sarkozyho výroky za hrozbu. Přijede do Pittsburghu a bude našeptávat prezidentovi, který už dříve projevil ochotu podobným návrhům naslouchat, když několikrát sám mluvil o bankách a odměnách bankéřů,“ tvrdí Bruce Foerster, prezident miamské investiční společnosti South Beach Capital Market a bývalý manažer Lehman Brothers.

Obama už dříve požádal svého „zvláštního poradce“ Kennetha Feinberga, aby mu připravil návrh pravidel pro odměňování manažerů státem zachráněných firem. Mezi ně patří například Bank of America či General Motors. Tato opatření mají směřovat k omezení pohnutek, které vedly investiční společnosti k ignorování přehnaných rizik. A Obama se tak chce vyhnout i veřejným debatám o společnostech, jako je znárodněná pojišťovna AIG, kde si manažeři vyplatili odměny přímo ze státní pomoci.

Sarkozy jede do Pittsburghu s návrhem, aby byly stanoveny limity manažerských odměn v celkovém objemu na instituci i na jednotlivce. Už v dubnu se přitom světoví lídři domluvili, že s odměnami něco udělají.

„V Pittsburghu budu bojovat za to, abychom naplnili naši dubnovou dohodu. Je to globální problém a my s ním musíme bojovat na globální úrovni. Francie nepřijme žádné dílčí řešení ani se nesmíří s vyčkáváním,“ prohlásil Sarkozy.

Podle amerického profesora ekonomie Charlese Geissta z Manhattan College však bude těžké globální dohody dosáhnout. „Je to zajímavý návrh, ale myslím, že je to spíš jen politické gesto,“ tvrdí Geisst.

Sarkozy je však připraven na kolegy zatlačit. „Pokud návrh odmítnou, budou to muset vysvětlit svým občanům,“ prohlásil Rene Ricol, kterého Sarkozy pověřil dohledem nad tím, že banky dál půjčují peníze.

Autor: