Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy neměl na Čechy čas

Česko

Berlínský summit neusmířil Topolánka se Sarkozym. Navíc Češi neprosadili jasné NE protekcionismu

BERLÍN (od zvláštní zpravodajky LN) Na schůzku evropských státníků v Berlíně jel český premiér Mirek Topolánek se dvěma úkoly -prosadit jasné evropské NE protekcionismu a zmírnit napětí, které v posledních dnech nastalo v českofrancouzských vztazích. Ani v jednom případě ale nemohl být se závěrem své mise spokojen.

„Na setkání s Nicolasem se těším i osobně,“ nechal se slyšet Topolánek před včerejší plánovanou schůzkou s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Jenže těšil se zbytečně. Sarkozy na včerejší berlínské jednání přiletěl později, takže schůzka plánovaná na dopoledne se nekonala.

Oba politici spolu včera podle dostupných informací krátce mluvili při obědě. Druhá možnost schůzky se pak vyskytla po skončení jednání a tiskové konference. Údajně z časových důvodů se ale setkání opět nekonalo.

„Ta dopolední jednání se protáhla, tak jsme se domluvili, že si zavoláme a sejdeme se před mimořádnou Radou v Bruselu (1. března - pozn.red), protože máme některé bilaterální věci. A také potřebujeme utnout ty mediální spekulace, což se nám snad podaří,“ okomentoval nekonání schůzky Topolánek. Podle diplomatických zdrojů měli ale Češi velkou snahu se s Francouzi sejít, tato snaha ale nebyla z francouzské strany stejnou měrou opětována.

Na tiskové konferenci Sarkozy i Topolánek odmítli, že by měli jakékoli problémy, a proto se sobě vyhýbali. Český premiér k tomu dodal, že to média „zkomplikovala jeho vztahy s Nicolasem Sarkozym“. A francouzský prezident, který seděl opodál, souhlasně pokýval hlavou a řekl:„Souhlasím s tím, co říká Mirek.“ Česko-francouzské vztahy byly v uplynulých dnech považovány za napjaté zejména kvůli nedávným výrokům francouzského prezidenta, které se týkaly automobilového průmyslu a možného přesídlení francouzských automobilek z Česka do Francie. Topolánek se poté proti protekcionismu ohradil a spolu s Evropskou komisí svolal na 1. března do Bruselu mimořádný summit, který by měl říci jasné NE náznakům ochranářských snah ze strany některých zemí EU.

Pokud jde o protekcionismus, berlínské jednání ho zmínilo jen okrajově. V závěrech se říká, že se evropské státy zavázaly, že nebudou přijímat protekcionistická opatření. První věta stejného odstavce ale říká. že je možné přijímat opatření, která „v co nejmenší míře deformují soutěž“, což je opatrnější formulace, ze které by mohli mít právě Francouzi radost.

Více čtěte na straně 13

***

Co řešil summit EU

* je nezbytné posílit regulaci finančních trhů * k předcházení finančních krizí se posílí monitorovací role MMF, ten má hlásit nebezpečí budoucích krizí * je nutné vytvořit transparentní tržní prostředí a postupovat proti tzv. daňovým rájům

Autor: