Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy se pustil do křížku s Googlem

Česko

Prezident nechce, aby americká firma skenovala francouzské knihy. Raději dá miliardy na domácí projekt

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí vyčlenil 750 milionů eur (zhruba 19,3 miliardy korun) na digitalizaci francouzského kulturního dědictví. Chce tak konkurovat kontroverznímu projektu společnosti Google, který má zpřístupnit miliony knih na internetu. Již minulý týden přitom Sarkozy rezolutně prohlásil, že nedopustí, aby byla jeho země zbavena svého kulturního dědictví pro zisk nějaké společnosti.

„Nevzdáme se našeho dědictví ve prospěch velké společnosti, bez ohledu na to, jak je přátelská, velká nebo americká,“ uvedl Sarkozy a dodal: „Nenecháme se připravit o to, co předchozí generace vyprodukovaly ve francouzském jazyce, jen proto, že jsme nebyli schopni financovat vlastní projekt digitalizace.“ Ani americkou internetovou společnost nejmenoval.

Jak připomíná list Irish Times, současná Sarkozyho aktivita není prvním případem, kdy se francouzská vláda postavila proti plánům amerického vyhledávače. V roce 2006 se předchozí francouzský prezident Jacques Chirac pokusil nabourat nadvládu Googlu pomocí francouzsko-německého projektu evropského multimediálního vyhledávače Quaero (latinsky „Hledám“). Projekt však skončil fiaskem. Když letos francouzská Národní knihovna oznámila, že jedná se společností Google o digitalizaci svých sbírek, vzbudilo to obrovský odpor místních kulturních institucí.

Francouzské ministerstvo kultury hodlá do konce tohoto roku zveřejnit zprávu o tom, zda by měly francouzské instituce spolupracovat s Googlem. Mezitím má tento pátek rozhodnout soud, zda Google porušil autorská práva nakladatelů, když digitalizoval francouzské tituly z amerických knihoven bez jejich souhlasu.

Peníze, které Sarkozy slibuje, půjdou na posílení projektu Gallica, což je vlastní francouzský plán na skenování knih. Ten je přitom provázán s ambiciózní digitální knihovnou Evropské unie Europeana. Kromě francouzské literatury by měly být digitalizovány i francouzské filmy a exponáty francouzských muzeí.

Finanční pomoc je součástí obřího státního investičního programu v hodnotě 35 miliard eur (přes 900 miliard korun). Jeho cílem je zvýšit tempo francouzského růstu prostřednictvím investic do výzkumu a technologií.

Chceme mít nejlepší univerzity, miliardy od bank pomohou Podle očekávání Sarkozy v pondělí potvrdil, že 22 miliard z tohoto programu pokryjí nové státní půjčky a zbylých 13 miliard půjde od bank, které vracejí peníze, jež do nich francouzská vláda letos vložila ve snaze zachránit celý finanční sektor. Sarkozy také počítá s tím, že se následně připojí i soukromé investice za dalších 25 miliard eur.

„Musíme dnes připravit Francii na výzvy budoucnosti, aby naše země plně využila obnovy ekonomiky po hospodářské krizi, stala se konkurenceschopnější a aby vytvořila více pracovních míst,“ prohlásil Sarkozy. Přitom zdůraznil, že tyto investice jsou nutné nezávisle na současné ekonomické krizi, pro jejíž zažehnání již vláda ohlásila plány zejména na budování infrastruktury. Prezidentův plán v podstatě kopíruje návrhy dvou bývalých premiérů Alaina Juppého a Michela Rocarda, kteří minulý měsíc vyzvali k věnování podstatné části balíku investic do systému vysokoškolského vzdělávání a výzkumu.

Lví podíl tak obdrží vysoké školství, které má dostat 11 miliard eur. Součástí projektu je i spojení technických univerzit a institucí, ze kterých by měl podle Sarkozyho vzniknout ve městě Saclay na jižním okraji Paříže největší vědecký a technologický univerzitní areál v Evropě.

„Náš cíl je jednoduchý. Chceme nejlepší univerzity na světě. Je to o autonomii a finančních prostředcích,“ řekl prezident, který tak připomněl, že francouzské univerzity v nezávislých žebříčcích dalece zaostávají zejména za americkými.

***

Google knihy

Předchůdce služby Google Book Search, která umožňuje vyhledávání v digitalizovaných knihách, spustil Google na konci roku 2004. Program původně vyvinul ve spolupráci s New York Public Library a čtyřmi univerzitními knihovnami ve Stanfordu, Harvardu, Michiganu a Oxfordu, jejichž knihy skenoval.

Projekt se od počátku potýká s odporem vydavatelů, kteří se obávají ztráty zisků.

Protestovaly i některé evropské země, především Francie. Projekt je podle nich příliš orientovaný na knihy v angličtině.

Autor: