Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Sazka nezískala ochranu před věřiteli

Česko

Boj o Sazku: věřitelé Sazky neschválili Hušákův záchranný plán, možnosti firmy se rychle zužují

Sazka včera přišla o další a možná poslední trumf, jak se vyhnout úpadku. Nedostala totiž od držitelů dluhopisů souhlas, aby mohla požádat soud o vyhlášení moratoria.

Šéf loterijní firmy Aleš Hušák už sedí na velmi vratké židli a s ním i jeho restrukturalizační plán.

PRAHA Moratoriem by Sazka získala tři měsíce na dohodu s věřiteli. Jeho schválení však při elektronickém hlasování, jež proběhlo přes správce emise, The Bank of New York Mellon, zablokoval největší věřitel společnosti Radovan Vítek.

Zpravodajskému serveru DebtWire, jenž patří do skupiny Financial Times Group, to potvrdily dva zdroje informované o situaci.

Pro prosazení jakéhokoli návrhu potřebuje Sazka 75 procent emise dluhopisů. Vítek však vlastní již téměř třetinu, jak LN potvrdil jeho právník Tomáš Rybář. Žádný krok se tedy neobejde bez jeho souhlasu.

Podle insolvenčního práva má společnost možnost do patnácti dnů od zahájení insolvenčního řízení zažádat o moratorium u českých soudů. Tato lhůta zítra vyprší. Bez souhlasu držitelů dluhopisů ale stejně není reálné, že ochranu před věřiteli získá.

Ve čtvrtek se nejspíš rozplynou i naděje generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka na vlastní záchranný plán. Zřejmě i proto zrušil včerejší tiskovou konferenci, na níž chtěl oznámit jméno investora, pro kterého se vedení loterijní společnosti v neděli rozhodlo.

Hušák však tvrdí, že na rozhodnutí, které přijalo představenstvo společnosti, se nic nezměnilo, včera ho potvrdila i dozorčí rada společnosti Sazka.

„S vybranými finančními partnery se v současné době finalizují dohody o nejbližších krocích. Všechny zúčastněné strany se domluvily, že tisková konference proběhne ve chvíli, kdy bude vše uzavřeno i formálně,“ uvedl Hušák.

Ať už je Hušákův plán jakýkoliv, musí s ním souhlasit Vítek. Zatím však není jasné, o co přesně realitnímu magnátovi jde. Zda chce jen zúročit své pohledávky, či zda chce Sazku ovládnout. Zatím si však se svým věřitelem hraje jako kočka s myší.

Mezitím neúprosně běží soudní mašinerie. Soud může rozhodnout o úpadku Sazky během několika dní, ale také třeba v řádu měsíců. „Já se domnívám, že by mělo být jasno do dvou tří měsíců. Je to opravdu velké insolvenční řízení. Takto orientované řízení ještě v Česku nebylo, tak se to těžko odhaduje,“ řekl Lidovým novinám Rybář.

***

Bitevní linie ve válce o Sazku

Vlastníci Největší akcionář ČSTV 66 procentní podíl. Šéf svazu Pavel Kořan podporuje kroky šéfa Sazky Aleše Hušáka. Uvnitř svazu má Kořan a Hušák odpůrce vedené šéfem tenisového svazu Ivem Kaderkou a šéfem veslařů Jiřím Kejvalem. Ostatní akcionáři: Český olympijský výbor (Jiří Kejval) získal podporu Orla a Sdružení sportovních svazů, zastupují 6,44 procenta akcionářů a žádají o svolání valné hromady Sazky

Věřitelé Největším věřitelem je skupina držitelů dluhopisů za 5,2 miliardy korun Skupina bank s pohledávkami přes 800 milionů korun Radovan Vítek koupil pohledávky Komerční banky (420 milionů korun) a Raiffeisenbank (413 milionů korun) - Sazka je neuznává. 17. ledna podal k Městskému soudu v Praze návrh na insolvenci Sazky prostřednictvím firmy Moranda (dluh od Komerční banky). Vítek údajně drží pohledávky za Sazkou za 1,5 miliardy korun a také 25 procent dluhopisů.

Potenciální investoři Nabízejí finanční pomoc Sazce, většinou za to chtějí podíl ve firmě.

Martin Ulčák (E-Invest)

Má nejblíže k Hušákovi, za pomoc nechce podíl v Sazce.

Synot (Ivo Valenta)

KKCG (Karel Komárek)

Skupina nabízí 2 až 3 miliardy korun, chce podíl v Sazce. Údajně jedná o spolupráci s Ulčákem i s Vítkem.

Radovan Vítek

Chce ovládnout Sazku, údajně jedná o spolupráci s Ulčákem i s Komárkem.

Penta (Marek Dospiva)

Nabízela několik miliard korun, chtěla 100 procent Sazky a odvolání Hušáka. Hlavní majitel Sazky ČSTV je proti.

Zájemci o halu Hušák tvrdí, že jedná s několika zájemci o vysočanskou halu. Mezi zájemci je údajně americká Anschutz Entertainment Group

šéf Aleš Hušák

Možné scénáře dalšího vývoje kolem Sazky

1. Soud do několika dnů či týdnů rozhodne, že Sazka je v insolvenčním stavu. Aleš Hušák skončí v čele firmy, vládu nad Sazkou převezmou věřitelé v čele s Radovanem Vítkem.

2. Vedení Sazky uzavře ještě před rozhodnutím soudu dohodu s Radovanem Vítkem o vypořádání jeho pohledávky, například tím způsobem, že Vítek získá významný podíl ve firmě.

3. Investoři včetně Vítka si Sazku „rozporcují“ mezi sebou bez účasti vedení Sazky a majetkově ji ovládnou.

4. K žádné dohodě nedojde a soud nakonec rozhodne, že Sazka není v insolvenčním stavu. Následovala by vleklá bitva právníků o uznání Vítkových pohledávek.

Autor: