PRAHA Máte vysoké dluhy a nevíte, z čeho je splácet? Vytvořte si neexistující pohledávku v podobné výši a započtěte ji oproti dluhu. Přesně tuto strategii zvolila společnost Sazka, vedená Alešem Hušákem. Důvod je jediný, Hušák chce získat čas, odvést pozornost a vytvořit nového nepřítele.
Jak šéf Sazky tvrdí, dva finanční ústavy, jmenovitě Komerční banka a Raiffeisenbank, poškodily Sazku tím, že loni v prosinci prodaly své pohledávky firmám napojeným na realitního magnáta Radovana Vítka. Již na konci prosince Sazka oznámila oběma bankám, že své dluhy započetla vůči pohledávkám, jež vznikly z titulu náhrady vzniklé škody a poškození dobrého jména loterijní firmy. Ty dokonce převyšují hodnotu pohledávek prodaných Vítkovi, tedy 400 milionů korun v případě Raiffeisenbank a 482 milionů korun v případě Komerční banky. Sazka tudíž po bankách požaduje ještě proplacení rozdílu mezi požadovanou a dlužnou částkou. Nejsme v insolvenční situaci Banky to odmítají a hodlají se proti tomu bránit. „Obecně se v případě potíží firmy nejdříve snažíme dohodnout se s klientem na změnách ve splácení. Když tohle není možné, tak se snažíme přimět klienta k tomu, aby nám úvěr mimořádně splácel, případně úvěr refinancoval z jiných zdrojů. Pokud ani to nepomůže, přistupujeme buď k prodeji pohledávky, nebo vymáhání dluhu,“ sdělil LN mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň s tím, že o žádné netransparentnosti v jednání banky nemůže být řeč.
Svou zhruba půlmiliardovou pohledávku za Sazkou prodala Vítkovi v tomto týdnu také J&T banka. Právní kroky proti ní však zatím Hušák neohlásil.
Šéf Sazky kromě bank útočí i na největšího věřitele své společnosti Radovana Vítka. Tvrdí, že s ohledem na zpochybnění pohledávek nemá Vítek šanci uspět u soudu, který bude rozhodovat o zahájení insolvenčního řízení.
„Vítek navíc z insolvence nic nezíská, jde mu jen o snížení hodnoty pohledávek i akcií společnosti,“ prohlásil právní zástupce sázkové společnosti Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.
Císař řekl, že Sazka není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci. V případě „šikanózního“ návrhu na zahájení insolvenčního řízení se bude bránit všemi právními prostředky. Insolvenční návrh hodlá Vítek podat na Sazku v pondělí 17. ledna. Hušák s tímto krokem už počítá. Počítá však také s tím, že se kauza potáhne roky a tím udrží sázkařskou firmu tak, jak je.
Hušák s Císařem také tvrdí, že podání tohoto návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti. „Obvykle hospodaření probíhá v rozsahu podnikání, tedy i příjem sázek a výplata výher,“ říká Císař. Háček je v tom, že insolvenční správce to nemusí povolit.
Hrozí mnohamilionové ztráty Dá se také předpokládat, že podáním návrhu na zahájení insolvenčního řízení vyděsí Vítek sázkaře, přinejmenším část z nich přestane zaškrtávat čísla Sportky a hádat Šťastných 10. Sazce tím vzniknou mnohamilionové ztráty. Z čeho potom bude splácet dluhy, je otázkou. „Bojíme se, že lidé přestanou sázet,“ připustil LN Hušák. „Podnikání Sazky je založeno na důvěře,“ souhlasí právní zástupce sázkové společnosti Jaromír Císař.
***
Vítek roztočil ruskou ruletu o osud Sazky
* Podnikatel Radovan Vítek hodlá v pondělí 17. ledna podat insolvenční návrh na Sazku. * Hušák tvrdí, že cílem podání návrhu je účelová snaha vyvolat paniku na trhu a snížení cen dluhopisů a pohledávek, tato aktiva pak získat a ovládnout Sazku. * Sazka chce prokázat neoprávněnost Vítkových nároků. V případě návrhu na insolvenci musí jít prý o skutečnou neschopnost plnit existující závazky, ne o neochotu dlužníka v důsledku toho, že platnost závazků neuznává. * Kromě bankovních pohledávek drží Vítek i několik dluhopisů, které skoupil z trhu hlavně proto, aby se mohl účastnit jednání držitelů dluhopisů se Sazkou. * Sazka spoléhá na to, že nové podmínky splátek dluhopisů schválí valná hromada jejich držitelů, kterou musí svolat do 30 dní.