Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Sazka už nemá ani na výhry

Česko

Loterijnímu impériu došly peníze na jackpot. Šéf Hušák žádá o pozastavení loterií. Ve firmě hrozí stávka

PRAHA „Je to hrozný pocit. Lidem řeknu vítězná čísla a oni se poté dočkají jen zlomku výhry. A za špatného budu v jejich očích já,“ odkrývá pro LN své pocity Vladimír Vlach. Před pár okamžiky vytáhl deset míčků z osudí hry Šťastných deset. Jako každý den.

Toto včerejší losování bylo ale mimořádné. Za několika bezpečnostními rámy a obrněnými dveřmi se totiž konalo v den, kdy Sazka vůbec poprvé ve své pětapadesátileté historii oznámila, že není schopna vyplatit výhru – přesněji lednový jackpot Sportky 103 milionů korun.

V prosklené vysílací kóji to ale na první pohled vidět není. Technik přinesl jako vždy míčky z trezoru, otřel prach z losovacího zařízení a notářka s pozdravem usedla vedle muže ze státního dozoru. „Vážení diváci, přeji vám krásný večer. I dnes vás vítám z televizního studia Sazka u losování Šťastných deset,“ řekne Vlach s rutinním úsměvem, ale za kamennou tváří se mu hlavou honí divoké myšlenky.

Obavy jsou namístě. Sazka, která na svém webu upozorňuje, že od roku 1956 vyplatila na výhrách necelých sto miliard, je momentálně úplně na dně.

Už v poledne přiznala, že nebude vyplácet výhry přesahující půl milionu korun. To i přesto, že v jackpotu nejpopulárnější Sportky je 145 milionů korun a ve hře Eurojackpot dalších 136 milionů.

Jistina, kterou musí mít loterie na ministerstvu financí pro podobné případy, pokryje jen padesát milionů. Vedení společnosti proto včera požádalo předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku, aby schválil pozastavení loterijní činnosti. Ten ale ve snaze ochránit zbylý majetek akcionářů i věřitelů tuto variantu odmítl.

Na problémy Sazky okamžitě zareagovali sázkaři. „Tržby klesají a po dnešku přijde další útlum,“ řekla LN zaměstnankyně jedné z trafik v centru Prahy a podobné informace hlásí i další.

Podle ředitele Asociace provozovatelů kurzového sázení Marka Hermana může přijít propad tržeb až na polovinu nebo ještě níž.

I přesto Aleš Hušák slaví další vítězství. Český svaz tělesné výchovy jej podržel ve funkci generálního ředitele a naopak odmítl vstup strategického investora, který by získal podíl ve společnosti.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 1

Vedení Sazky šlo ale ještě dál. Na mimořádné valné hromadě odmítlo akcionářům odpovědět na otázky, v jaké finanční situaci tedy společnost je.

„Pan Hušák označil naše otázky za šikanózní. Na některé vybrané dotazy nám prý odpoví písemně,“ řekl LN místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Minoritní akcionáři proto podali na jednání představenstva protest. Víc asi nezmohou. ČSTV nadále vyjadřuje managementu plnou důvěru. Pro Hušákovo setrvání hlasovala kromě něj už jen Česká asociace Sport pro všechny, střelecký svaz a Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR. Proti byl ČOV, Orel, Sokol, Sdružení sportovních svazů a Autoklub.

Společnost by ale brzy mohl začít zkoumat příslušný odbor ministerstva financí. „Zatím máme jen neoficiální informace, ale rozhodně situaci sledujeme. Nevylučuji, že Sazku začneme šetřit,“ řekl LN Karel Korynta, ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi.

Sazka ale bude řešit i další problém. Její zaměstnanci vstoupili do stávkové pohotovosti a v nejbližší době nevylučují ani samotnou stávku. „Chceme mít zprávy o tom, jak to se společností vypadá a zda budou zachována pracovní místa,“ uvedl šéf odborů Sazky Jan Kašpárek. Tuto zprávu se ale Hušák prý dozvěděl až na nemocničním pokoji. Podle mluvčího Jana Tuny zkolaboval následkem vypětí posledních dní.

***

Kdo sesadí Hušáka?

* Sazka se hroutí, její šéf zůstává. Generální ředitel Aleš Hušák ustál další pokus o sesazení z čela loterijní společnosti. Na mimořádné valné hromadě se za něj opět postavili zástupci Českého svazu tělesné výchovy, který je majoritním akcionářem Sazky. Pět sdružení žádalo jeho hlavu.

Autor: