Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sbírali trofeje, změnili stadiony

Česko

Liverpoolské milníky – Soupeř Sparty utvářel v Anglii fotbalové dějiny

FC Liverpool na Spartě zítra

Fanoušci milují vítěze a s Liverpoolem měli možnost užít si řadu oslav. Fanoušci ale při zápasech klubu, který dnes dorazí do Prahy, v minulosti také umírali. Historie „Reds“ nabízí řadu zvratů.

PRAHA Titul nejúspěšnějšího anglického klubu 20. století už Liverpoolu nikdo nevezme. Soupeř Sparty by si rád udržel výjimečnou pověst i v budoucnosti. Na pomoc si znovu vzal muže, který zosobňuje jeho nejslavnější éru. Když do funkce trenéra nastoupil na začátku ledna Kenny Dalglish, fanoušci propadli nadšení. Není se čemu divit.

V Liverpoolu si dobře pamatují, že s „Kingem Kennym“ u kormidla patřili mezi nezpochybnitelné šampiony. V sedmdesátých a osmdesátých letech to bezesporu platilo.

Už od posledního návratu z 2. ligy na začátku šedesátých let Liverpool nikdy neskončil hůř než osmý. Jeho vzestup je spojený s působením trenérů Billa Shanklyho, který má před stadionem Anfield Road sochu a Boba Pairsleye. „Když se ocitnete v pokutovém území a nevíte, co si počít s míčem, pošlete ho do sítě. Další možnosti probereme později,“ radil Paisley s břitkým humorem svým hráčům. Jako první se dokázal s Liverpoolem výrazně prosadit i v evropských pohárech.

Jeho úspěšným následovníkem se stal i Dalglish, podílel se na sedmi z osmnácti titulů, které Liverpool získal, včetně toho posledního v roce 1990 – a to jako útočník, hrající trenér i výlučně jako trenér. „Romantiku a sentiment musíme dát stranou. Pro nás je důležité hlavně vyhrávat,“ nastínil Dalglish po uvedení do funkce, jaký má v hlavě léčebný plán.

K přiblížení se nejslavnější éře má současný Liverpool ještě daleko. Při vzpomínkách na oslnivé období nejde vynechat i dvě tragické události.

Po finále Poháru mistrů evropských zemí v roce 1985 truchlil celý fotbalový svět. A ne kvůli tomu, že Juventus porazil Liverpool 1:0 kvůli nepřesně odpískané penaltě. Na Heyselově stadionu v Bruselu zemřelo 39 převážně italských a belgických fanoušků pod zřícenou zdí, přes kterou na ně zaútočili z vedlejšího sektoru liverpoolští rowdies. „My o ničem nevěděli. Kdyby nám řekli celou pravdu, nemyslím, že bychom chtěli nastoupit,“ zavzpomínal Dalglish.

Anglie se dostala do mezinárodní izolace, ale nevyhnula se další tragédii, která byla znovu spojená s Liverpoolem. O čtyři roky později se na stadionu Hillsborough v Sheffieldu kvůli liknavosti pořadatelů nahrnulo na tribuny příliš mnoho fanoušků před semifinále Anglického poháru. V tlačenici na oplocených ochozech, ze kterých nebylo úniku, zemřelo 96 lidí – všichni příznivci Liverpoolu. „Fotbal v jistém smyslu v ten den zemřel. Fotbal, jaký jsme do té doby znali,“ poznamenal bývalý útočník Liverpoolu John Aldridge.

Potom začala jednat vláda: změnila legislativu, odstranila zátarasy i místa na stání. Po těchto zásazích se anglické fotbalové prostředí proměnilo do podoby, jakou známe dnes.

***

FC Liverpool: slavné okamžiky i tragické momenty

Klub vznikl po roztržce mezi druhým liverpoolským klubem Evertonem a majitelem stadionu Anfield Road. Everton se v roce 1892 přestěhoval do Goodison Parku, kde působí dodnes, na Anfield Road se zrodil FC Liverpool.

Od svého vzniku FC Liverpool získal 58 trofejí. (18x anglická liga, 7x Anglický pohár, 7x Ligový pohár, 15x anglický Superpohár, 5x Pohár mistrů a Liga mistrů, 3x Pohár UEFA, 3x Superpohár)

Nejslavnější éra klubu spadá do přelomu 70. a 80. let, kdy se jeho hráči v čele s Kevinem Keeganem, Johnem Toshackem, Kennym Dalglishem nebo Ianem Rushem výrazně zapsali i na mezinárodní scénu čtyřmi triumfy v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ).

Historie klubu je spojena s dvěma tragickými událostmi. Ty vedly k boji proti násilí a trvalým úpravám na stadionech. (Odstranění plotů, místa jen na sezení.)

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...