Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schizofrenní čeští modelové

Česko

PRAHA V posledním čísle významného vědeckého časopisu Proccedings of the National Academy od Science (PNAS) vyšel článek vědeckého týmu z Fyziologického ústavu AV ČR a Psychiatrického centra Praha. Jejich publikace v tomto hojně citovaném (a proto pro vědce přitažlivém) časopise popisovala studium nemoci lidské mysli, schizofrenie, na pokusných zvířatech čili tzv. zvířecích modelech. O studii mluví jeden z autorů článku Aleš Stuchlík.

* Schizofrenie se projevuje halucinacemi, bludy, ale i ztrátou sociálních kontaktů a souborem tzv. kognitivních funkcí. Váš tým zkoumal právě kognitivní funkce. Co jste se snažili najít?

U pacientů trpících schizofrenií jsou mimo jiné poškozeny takové věci jako racionální uvažování, abstraktní myšlení a plánování. Prostě vyšší nervové funkce, které jsou typické pro lidské uvažování. V této studii se jednalo o testování zvířecího modelu psychózy a vlivu látek, kterými bychom mohli zvířata „léčit“. A také mechanismus působení těchto látek.

* Jak se vyvolává u zvířecích modelů psychóza, ta, kterou známe u lidských pacientů? Dá se to porovnat?

Schizofrenie je velice složité a vlastně typicky lidské onemocnění. U zvířat nelze vyvolat plnou škálu specificky lidských příznaků, jako jsou bludy nebo halucinace. Přesto jde onemocnění modelovat. Cílem modelů je najít určitou shodu mezi některými projevy u člověka a projevy u zvířat. Pak můžeme hledat látky, které zvířatům v tomto stavu pomohou. Z toho potom můžeme s jistou mírou zjednodušení usuzovat, že tyto látky by mohly být použitelné i k léčení lidských pacientů.

* O čem váš článek pojednával?

Dali jsme si za cíl právě takový zvířecí model schizofrenie vyvolat a podařilo se nám to injekcí látky, která se jmenuje disocilpin. Tato látka blokuje receptory neboli vazebná místa v mozku pro excitační aminokyselinu glutamát. Vlastně se tak podílí na zpracování informace v mozku. Injekcí disocilpinu jsme dosáhli u zvířat některých změn, které se dají připodobnit k schizofrennímu onemocnění. Nás v té studii zajímal především deficit neboli postižení kognitivních funkcí u zvířat, která dostala tuto látku. Tu jsme zkoumali pomocí testu prostorové orientace.

***

Celý rozhovor si můžete poslechnout v magazínu Ženšen na adrese www.rozhlas.cz/leonardo/audio

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat