Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Schůzka G20: vznětlivá a na hraně

Česko

Jednání o tom, jak zabránit příští finanční krizi, dominovaly rozdílné národní zájmy

PAŘÍŽ / PRAHA Dvoudenní schůzka zástupců nejvyspělejších ekonomik světa v Paříži skončila jen částečnou spokojeností zúčastněných.

„Nikdo není naprosto spokojen a každý je s něčím tak trochu nespokojen,“ shrnul kompromisní dohodu náměstek ruského ministra financí Dmitrij Pankin.

Během jednání trvajících celou noc a následující den se ministři financí a centrální bankéři dvacítky nejvyspělejších zemí shodli na technických ukazatelích, kterými v budoucnu hodlají měřit ekonomickou nerovnováhu zemí.

Každá zúčastněná země však měla o indikátorech jiné představy. „Nebylo to jednoduché, protože tu byly evidentně rozdílné zájmy, nakonec jsme ale byli schopni dosáhnout jistého kompromisu,“ řekla při závěrečné tiskové konferenci francouzská ministryně financí Christine Lagardeová.

Podle některých zástupců byla jednání „diplomatická“, podle jiných byla „vznětlivá, vyčerpávající a na hraně“. Každopádně lídři G20 dospěli ke společnému konsenzu. Jasně definovat rozdíly mezi ekonomikami a jejich postupným vyrovnáváním zabránit příští finanční krizi.

Nejtěžší úkol? Přesvědčit Čínu Podle komuniké, vydaného závěrem zasedání, bude G20 sledovat „vnější bilanci složenou z obchodní bilance, čistých příjmů z investic a transferů, a přitom brát v úvahu směnný kurz, fiskální, měnovou, popřípadě jinou politiku“.

Proti některým ukazatelům velmi důrazně protestovala Čína, kvůli jejímž zástupcům celé jednání několikrát málem zkrachovalo. Závěrečné komuniké totiž musí být přijato všemi dvaceti zeměmi. Pokud by nesouhlasila jediná, dohoda není platná.

Jen s velkým úsilím se podařilo Čínu přesvědčit, aby s oficiálním sledováním ekonomických ukazatelů souhlasila, a právě kvůli Pekingu byly ze seznamu odstraněny dva důležité ukazatele. Jedním z nich jsou devizové rezervy, jejichž výší se Čína řadí na první místo na světě. Druhým ukazatelem je pak reálný směnný kurz. Otázka kurzů je klíčová pro mnohé země, obzvlášť ale pro USA, které opakovaně kritizují uměle podhodnocený jüan. „Existuje jasná shoda v tom, že významné ekonomiky, nejen Evropy, Japonska a Spojených států, ale i velké rozvíjející se ekonomiky, musí umožnit, aby se kurzy jejich měn pohybovaly a odrážely tak tržní sílu,“ řekl americký ministr financí Timothy Geithner. Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn zmínil, že koš měnMMFby měl zahrnovat i jüan. On sám by si představoval, aby se tak stalo co nejdříve, ale k tomu by musel být jüan plně směnitelnou měnou.

První meta v běhu na dlouhou trať Určení ukazatelů má být prvním krokem procesu řešení světové nerovnováhy. Na příští schůzce by měla skupina G20 stanovit konkrétní číselné rozmezí, jehož překročení by indikovalo problém. A reálné nebezpečí ohrožující globální ekonomiku. Už teď je zřejmé, že ani nadcházející jednání nebudou poklidná. Proti stanovení konkrétních čísel se již teď staví ministr financí Německa Wolfgang Schäuble. který řekl, že připojovat k indikátorům jakékoli číselné cíle naprosto odmítá. Francouzská ministryně s komplikovaným jednáním už dopředu počítá, „Ano, je to složité a bude to složité,“ dodává Lagardeová.

Autor: