Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Schwanová proti Köhlerovi

Česko

SPD se nominací vlastní prezidentské kandidátky podle kritiků připravuje na vládu s postkomunisty

BERLÍN/PRAHA „Trocha konkurence fungující demokracii nijak neuškodí.“ Tak včera reagoval generální tajemník německých sociálních demokratů Hubertus Heil na kritiku, která se na jeho stranu snesla z řad CDU a CSU. Důvodem byla skutečnost, že předsednictvo SPD se včera jednomyslně rozhodlo vyslat do prezidentské volby příští rok vlastní kandidátku Gesine Schwanovou. A postavit ji tak proti současné hlavě státu Horstu Köhlerovi. Ten byl v roce 2004 zvolen díky podpoře konzervativců dnešní kancléřky Angely Merkelové, s jejímiž unionisty SPD tvoří velkou koalici.

„Bude to konec velké koalice,“ varoval už o víkendu poslanec bavorské CSU Norbert Geis. „Myslím, že ji (velkou koalici) je třeba ukončit dříve než později,“ přidal se jeho kolega Stefan Müller. A generální tajemník CDU Ronald Pofalla potom vyslovil to, co si myslí mnozí další konzervativci: „Nebezpečí rudo-rudé koalice nebylo nikdy větší.“

Zatímco na zemské úrovni už vláda SPD a postkomunistické Levice není žádným tabu, na spolkové úrovni sociální demokraté něco takového dosud odmítali. Je však jasné, že Schwanová, která před čtyřmi lety prohrála s Köhlerem jen o pár hlasů, nemůže být zvolena bez podpory Levice. Ta je podle průzkumů momentálně třetí nejsilnější stranou v Německu.

Nyní mají ve Spolkovém shromáždění těsnou většinu CDU, CSU a FDP. O tu by ale mohly přijít v září, kdy se v Bavorsku konají zemské volby a CSU hrozí výrazné ztráty.

Zátěž pro koalici Sociální demokraté včera rychle ujišťovali, že pakt s Levicí na celostátní úrovni je vyloučen: „Nominace Schwanové rozhodně není tajným signálem pro žádnou budoucí koalici,“ prohlásil v Berlíně předseda SPD Kurt Beck. Ten také zdůraznil, že jeho strana rozhodně nepovede kampaň proti současnému prezidentu Köhlerovi, který minulý týden oznámil svou opětovnou kandidaturu. Nominace protikandidátky je podle Becka příležitostí zahájit přátelskou a otevřenou diskusi ve svobodné společnosti.

Zprávy o prohlubujících se trhlinách ve velké koalici se včera snažil vyvrátit i mluvčí Angely Merkelové: „Podle kancléřky sice nominace Schwanové zatíží klima v koalici, avšak ona, stejně jako představitelé SPD a CSU, bude dál usilovat o věcnou spolupráci v rámci koalice.“ Pozorovatelé už si tím ale tak jisti nejsou. „Díváme se na předčasnou volební kampaň, která bude trvat až do parlamentních voleb v září 2009,“ napsal list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Schwanová: Věřila jsem v demokratický socialismus Pětašedesátiletá Gesine Schwanová stojí v čele univerzity Viadrina ve východoněmeckém Frankfurtu nad Odrou. Mimo to působí už několik let jako pověřenkyně spolkové vlády pro vztahy s Polskem a je široce uznávaná jako odbornice na německo-polské vztahy.

Rodilá Berlíňanka Schwanová vystudovala politologii na západoberlínské Svobodné univerzitě a později tam působila jako profesorka. Přednášela především teorii socialismu a marxismu.

Vedle Polska má současná prezidentská kandidátka silný vztah také k České republice. Zdejší dění pozorně sledovala zejména v 60. letech. „Pražské jaro 1968 představovalo v mém životě velmi významný mezník,“ uvedla nedávno Schwanová v rozhovoru pro LN. Věřila totiž v demokratický socialismus, ne však v demokratický komunismus. „Žili jsme tehdy v období velkých nadějí, že se Evropa otevře. Pamatuji si, jak jsme po 21. 8. 1968 jeli podél hranice s ČSSR a říkali si: Takové neštěstí!“

Autor: