Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg bude ve volbách zřejmě dobývat Prahu, baštu ODS

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Občanští demokraté stojí před neočekávanou výzvou. Jejich potenciální koaliční partner – nová strana TOP 09 – jim totiž může ještě před volbami paradoxně způsobit problémy. Nová strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga totiž pomalu začíná svým lídrům vybírat regiony, v kterých budou kandidovat do Poslanecké sněmovny.

Podle prvních informací by měl Miroslav Kalousek směřovat do jižních Čech a například Vlasta Parkanová do středních Čech.

Oříškem – hlavně pro ODS – ale může být kandidatura lídra strany Karla Schwarzenberga. Ten by měl podle všeho vést kandidátku v Praze a tím by značně ohrozil pražského kandidáta občanských demokratů Davida Vodrážku. Přiznávají to i sami občanští demokraté. I když oficiálně tvrdí, že je Karel Schwarzenberg ohrozí „jen málo“.

Topolánek mobilizuje

Předseda ODS Mirek Topolánek včera začal volební kampaň před podzimními volbami do sněmovny vyhlášením mobilizace. Nikoli však směrem k voličům, ale vůči „nelevicovým subjektům“ od menších stran až po neziskové organizace. Topolánek žádá tyto subjekty o podporu, protože po volbách podle něj hrozí riziko převahy levice ve sněmovně.


„Tento krok jsem očekával a není pro mě překvapivý,“ říká místopředseda strany Petr Nečas. „Pan Schwarzenberg je samozřejmě silná osobnost,“ dodává s tím, že to prokázal již při pražských senátních volbách.

„Určitě to bude v Praze těžká rána pro ostatní strany,“ říká představitel strany TOP 09, který si nepřál být jmenován. Podle dalšího místopředsedy ODS Ivana Langra ale pro jeho stranu nebude ztráta tak fatální. „Nepochybně tam bude částečný překryv voličů, ale nemyslím si, že by to mělo být nějaké drama,“ věří Langer. „Něco jiného jsou senátní volby, a volby do sněmovny s poměrným systémem. Důležité je, abychom celorepublikově uspěli co nejlépe,“ dodává Nečas.

Po snaze o co největší volební úspěch své strany volá také předseda strany Mirek Topolánek. Ten včera vyzval ke spolupráci před volbami tři desítky „nelevicových subjektů“, mezi nimi malé i větší politické strany, ale také neziskové organizace, sdružení či zájmové skupiny. Poslal jim dopis, aby společně bojovali proti návratu komunismu.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.