Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg k elektronické evidenci tržeb: Hospoda na vsi je víc než daně

EET

  7:00
PRRAHA - Názor Karla Schwarzenberga na elektronickou evidenci tržeb shrnuje parafráze na jedno české přísloví – lepší menší výpadek ve státní kase než pustá náves bez hospody. Předseda TOP 09 nepopírá, že malé výčepy a restaurace zaměstnávají načerno a občas schovají část příjmů. Je to podle něj ale únosná cena za společenské vyžití v místech, kde není co jiného dělat.

Karel Schwarzenberg. foto:  Petr Topič, MAFRA

LN:Když odhlédneme od zahraničí, hlavním domácím programem podzimu bude elektronická evidence tržeb a obstrukce. Kde je ta míra, aby se to neobrátilo proti TOP 09 a ODS?
Dokud budeme bránit zájmy malých podnikatelů, je ta obstrukce oprávněná. Já jsem venkovský člověk a v minulých desetiletích byl náš venkov strašně poškozený. Zanikla spousta hospod a spolků. Z dětství si pamatuji, kolik hospod bylo jenom v Čimelicích. Byl Sokol, Orel, Lumír. To všechno zaniklo. České vesnice, dokud jsou obývané, a nejsou to jenom chaty „lufťáků“, mají strašně ochuzený spolkový život. Jediné, co v nich funguje, jsou hasiči a hospoda.

Sám jsem v pohostinství pracoval a řeknu vám upřímně, že malé hospody elektronickou evidenci tržeb nepřežijí. Když to zavedli v Chorvatsku, zaniklo sedm tisíc podniků. Nebo takový malý truhlář a podobné profese na to strašně doplatí. Já jsem pro to, aby se všechno dělalo elektronicky u větších podniků.

LN:Proč by to mělo malou hospodu zlikvidovat, pokud má účetnictví v pořádku, nevede dvojí mzdové účetnictví a neschovává příjmy?

Jsem realista, jinak to v malé hospodě nejde. Když mám volbu, zda stát přijde za rok o 40 tisíc na daních, nebo na vesnici zanikne hospoda, jsem rozhodně pro tu hospodu. Máte samozřejmě pravdu, ale jinak by nepřežila. Nejsou to lidi, kteří si kupují Porsche, jsou rádi, že přežívají. Pokud člověk žije pouze ve velkoměstě nebo v Čapím hnízdě, tyto problémy nevidí.

LN:To znamená, že skončíte s obstrukcemi, když vláda nechá do zákona napsat, koho se evidence týkat nebude?
Pro malé podniky a živnostníky by měl být paušál, úplné zdanění od jisté výše obratu. Velká restaurace je něco jiného, ta má svého účetního. Ale ta malá... tohle je škodlivý perfekcionismus, který se často děje. Nejradši mám námitku, že to není systémové.

LN:Pokud na to vláda nepřistoupí, kde je tedy ta míra, kdy pro TOP 09 obstrukce ještě budou mít smysl?
Do příštích voleb. Budeme bojovat, protože to považujeme za velmi škodlivé.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...