Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Naše trpělivost má své meze

Česko

  18:26
BRUSEL - Českému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi dochází trpělivost s blokádami hranic. Nespokojenost ČR tlumočil v Bruselu svému protějšku z Rakouska Ursule Plassnikové. Rakouští odpůrci Temelína v pátek zablokovali 12 ze 16 hraničních přechodů.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg při jednání s první zahraniční návštěvou. foto: Vondrouš RomanČTK

Měli jsme s ministryní dlouhý, velmi vážný rozhovor, řekl Schwarzenberg o setkání, které se konalo na okraj pravidelné schůzky ministrů zahraničí EU. Všechno má své meze, prohlásil k největší akci rakouských aktivistů za posledních sedm let. Takové akce škodí přátelství, to není sousedská spolupráce, dodal.

Ministr zahraničí uznává rozdílnost v postojích obou států i právo odpůrců Temelína demonstrovat. "Kdyby demonstrovali ve Vídni, budiž jim to přáno; nevidím (důvod), proč na našich hraničních přechodech", řekl ministr.

Se žalobou Rakouska musí souhlasit i Česko
Česká republika zatím nepřenesla problém na evropskou úroveň, jak původně hrozila. Schwarzenberg nevyloučil, že "pokud tyto problémy zůstanou", udělá to někdy v budoucnosti. Myslím, že si ministryně uvědomila, že situace je opravdu vážná, řekl Schwarzenberg. Podle ministra Plassniková vyslovila pro české stížnosti "naprosté pochopení" a "pokusí se s tím něco udělat".

Rakouští odpůrci atomové energie se blokádami pokoušejí vyvinout nátlak na vládu, aby podala na ČR žalobu, protože údajně neplní bezpečnostní závazky, k nimž se zavázala v Melku. Podle dosud nezveřejněného právního posudku pro vládu, který v Rakousku unikl do médií, je případná žaloba kvůli Temelínu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu možná jen se souhlasem české strany.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat