Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sčítání lidu? Zatím jen zmatek, fronty, fiasko

Česko

Toho, kdo se odmítne sečíst, čeká pokuta až 10 tisíc korun

PRAHA Dlouhé fronty na poštách, nedostupná infolinka a zmatení občané. Včerejší obrázek z mnoha míst v zemi, kdy nastal poslední den před takzvaným rozhodným okamžikem sčítání lidu 2011, jako by ilustroval celou megaakci.

Tak rozsáhlé, všeobecné, a navíc pokutami vynucované sčítání lidu jako v Česku se provádí jen v několika málo zemích EU.

Se zmatky kolem doručení formulářů se v minulých dnech setkal téměř každý. Navíc dva a půl milionu formulářů se sčítacím komisařům vůbec nepodařilo doručit.

Ti včera naposledy roznášeli formuláře do domácností. Mnoho lidí si ale myslelo, že je vůbec posledním dnem, kdy si formulář musí vyzvednout, a obsadili pošty. Až hodinové fronty trápily pošty celý týden. „Lidé si chodili už v minulých dnech pro sčítací formuláře, aniž by vyčkali na druhou návštěvu komisaře. Počítali jsme spíše s tím, že lidé začnou chodit až po 25. březnu,“ řekl ČTK garant sčítání v Olomouckém kraji Miloslav Pospíšil.

Dovolat se v případě potřeby na infolinku bylo během dne téměř nemožné. „Zkoušela jsem to několikrát a pak jsem vydržela na lince celých 25 minut, než se mi podařilo dovolat,“ sdělila seniorka z Říčan u Prahy, kterou sčítací komisař ještě vůbec nenavštívil. „Není kam spěchat, od 5. dubna je možné si formuláře vyzvednout i na obecním úřadu,“ snaží se nepřehlednou situaci uklidňovat mluvčí České pošty Marta Selicharová.

K dispozici je 681 sběrných míst, kde si lidé formuláře mohou vyzvedávat až do 14. dubna. Komisařům se do čtvrtka podařilo roznést 14 milionů sčítacích formulářů.

Přes dva a půl milionu se snažili doručit, ale nepodařilo se. Buď adresát zemřel, odstěhoval se, anebo sčítací listy vůbec převzít nechtěl. Nechcete se sčítat? Pokuta Kolik lidí se do sčítání odmítá zapojit, se zatím nedá určit. Na sociálních sítích jich jsou většinou jen desítky, důvodem může být hrozící pokuta. Za neodevzdaný formulář hrozí pokuta 10 tisíc korun.

„Pokud se člověk odmítne do sčítání lidu zapojit, může ČSÚ poslat na obecní úřad v místě bydliště dané osoby podnět ke správnímu řízení. Tento postup je dán zákonem,“ říká mluvčí projektu Ondřej Kubala. Místopředseda statistického úřadu Stanislav Drápal upozorňuje, že nejprve se bude vše řešit dohodou, proč nebyl formulář vyplněn. Když ale nevyplní někdo z přesvědčení, postihu se nevyhne.

Pokračování na straně 2

Sčítání lidu? Zatím jen...

Dokončení ze strany 1

„Pokud člověk skutečně prokazatelně dostane sčítací formulář, což například potvrdí podpisem, zřejmě by se dost obtížně mohl zprostit odpovědnosti za přestupek,“ myslí si advokát David Netušil.

Sporné případy ale mohou nastat ve chvíli, kdy nebude jasně prokazatelné, že byl formulář skutečně doručen. „Zákon o sčítání neukládá povinnost si kontrolovat poštovní schránku a docházet si pro formulář na poštu. Vzhledem k tomu, že základním ústavním principem právního státu je, že nikdo nemá povinnost činit, co mu zákon neukládá, zřejmě nebude možné nikoho sankcionovat za neodevzdání sčítacího formuláře, pokud si jej předtím dobrovolně nepřevzal,“ dodává Netušil.

Při předchozím sčítání statistici podali na obecní úřady necelých 300 podnětů pro zahájení přestupkového řízení kvůli neúčasti. „Letos se přednostně zaměříme na ty, kteří kategoricky odmítnou formuláře převzít. U lidí, kteří jen neodevzdají v termínu, nebudeme postupovat přísně. Zvláště když člověk uváží, že Česká pošta roznos archů úplně nezvládla,“ říká Kubala.

Případné stížnosti k Ústavnímu soudu by pravděpodobně úspěch neměly. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy je přínos informací pro společnost větší než možný zásah do soukromí.

***

Jinde to jde snadněji a nikoho neobtěžují

Například v Německu se při sčítání jen upraví deset let stará data podle vzorku desetiny populace. V Maďarsku zase proběhne sčítání pouze u vybrané části měst, Finsko jen přepošle aktuální statistická data ze svých státních úřadů.

Autor: