Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
31. ledna 2013 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Se Zemanem slavil přední muž hazardu i normalizační cenzor

Miloš Zeman na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na tiskové konferenci. | foto: MAFRA- Jan Zátorský

PRAHA Jde o další svědectví o tom, jací lidé se pohybují v okolí budoucího prezidenta Miloše Zemana. V davu oslavujícím Zemanovu cestu na Hrad se ukázali přední zástupce českého hazardu a bývalý Sládkův republikán Petr Vrzáň i exposlanec ČSSD a normalizační cenzor Miloslav Kučera. Oba tvrdí, že přišli pouze jako hosté, Zemanovi prý nijak nepomáhali.

Vrzáň se v roce 1996 dostal za Sládkovy republikány do Poslanecké sněmovny, po jejich volebním fiasku v roce 1998 však zamířil do ČSSD. Jeho profesionální kariéra je v posledních letech spojena s hazardem.

Proslavil se především tím, že ačkoliv působil jako manažer kasina, za vlády Mirka Topolánka (ODS) se stal šéfem státního dozoru nad loteriemi. Kritiku možného střetu zájmů odbýval slovy, že praxe mu pomůže dobře se v oblasti zorientovat. Od roku 2011 působí jako výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů.

ČTĚTE TAKÉ:

Do TOP Hotelu Vrzáň dorazil jako Zemanův příznivec, jakoukoliv spolupráci odmítá. "Přece není přečin být na fotografii," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Návrat komunistického cenzora?

Poblahopřát starému příteli přišel i Miloslav Kučera. Se Zemanem se zná z poslaneckých lavic, kde v letech 1996 až 2002 seděl v barvách ČSSD. "Je to člověk, kterého léta znám a volil jsem ho. Navíc jsem tam měl řadu přátel i z dřívějška," vysvětlil účast.

Petr Vrzáň

Petr Vrzáň

Miloslav Kučera

Miloslav Kučera

Kučeru sice v 70. letech vyloučili z KSČ, i přes to v 80. letech z pozice cenzora hodnotil "ideologickou nezávadnost" textů amaterských hudebních skupin, což po roce 1989 dlouho tajil. Pokud je nedoporučil, mohly na veřejné vystupování zapomenout. V době, kdy ministerstvo kultury ovládal herec Vítězslav Jandák, nechal se najmout jako "externí konzultant pro mediální a politická stanoviska".

Narozdíl od Vrzáně bývalý poslanec Kučera otevřeně přiznal, že pracovat na Hradě pro Miloše Zemana by mu nevadilo. "Samozřejmě, kdyby dospěl k závěru, že moje zkušenosti z oblasti kultury nebo médií mu k něčemu budou, tak bych se nebránil, protože prezidentovi se neodmlouvá a bavilo by mě to. Na druhou stranu, teď jsou na řadě mladší," myslí si.

Na Petra Vrzáně ukazuje šipka, Miloslav Kučera stojí v první řadě s telefonem. Na fotografii upozornil aktivista Matěj Hollan.

Na Petra Vrzáně ukazuje šipka, Miloslav Kučera stojí v první řadě s telefonem. Na fotografii upozornil aktivista Matěj Hollan.

Ve volebním štábu se při sobotních oslavách objevil i Václav Prokůpek známý novinářskou kachnou o zmizelém romském pokladníkovi. Tvrdí o sobě také, že absolvoval téměř desítku vysokých škol, je nositel akademických titulů i scenáristou. Serveru Lidovky.cz řekl, že do TOP hotelu se akreditoval jako novinář.

Do volebního štábu dorazil i kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf, který připustil, že Zemanovi pomáhal s kampaní. Budoucí prezident však jeho slova záhy popřel. Více čtěte ZDE.

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!