Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sealova levná óda na radost

Česko

Když se nějaká deska doopravdy povede, o to napínavější je čekání na desku další. V případě Seala, britského zpěváka brazilsko-nigerijského původu, který přede dvěma lety vydal výjimečné album soulových coververzí, však nejde skrýt pocit zklamání. Někdejší spoluautor pozoruhodného hitu Crazy se na svém novém albu Commitment vrátil k nevzrušivému popu, což při vzpomínce na skvělou coververzi slavné písně A Change Is Gonna Come z jeho předešlého CD Soul přímo fyzicky bolí.

Přestože prý interpret (a tentokrát i nečekaně slabý skladatel) vybíral z dobré čtyřicítky textů a melodií, výsledná nahrávka jde jedním uchem dovnitř a druhým ven. Za inspiraci Sealovi posloužil rodinný život, v čemž bude asi kámen úrazu, protože písničky na toto téma se povedou jen velmi zřídka. Zpěvák se ve společnosti své ženy, topmodelky Heidi Klum, a tří malých dětí změnil, přehodnotil priority a své sedmé cédéčko díky ideálnímu vnitřnímu rozpoložení „naplnil neuvěřitelnou energií“. Je záhadou, kam se tato energie poděla, protože ať člověk hledá, jak hledá, na albu Commitment ji nenajde.

Drobné aranžérské nápady - klasický klavír versus lidové notování v úvodní písni If I’m Any Closer či kontrast křehkého zpěvu a tíhy hudebního doprovodu v následující skladbě Weight Of My Mistakes - nejsou tak časté, aby vyvážily celkovou zapomenutelnost desky. Seal se nechal slyšet, že muzika není hledání léku na rakovinu, aby se musela brát smrtelně vážně. Možná, že to ale vzal až příliš doslova.

Snad kdyby v nových kouscích sdělil něco víc, než že je se svou láskou šťastný, a když se trápí ona, trápí se i on, dala by se mu alespoň částečně odpustit popová sladkost, všudypřítomné smyčce a předvídatelné refrény. Majitel tak charismatického hlasu, správně nakřáplého a schopného parádních veletočů, však proplýtval talent na vcelku zbytečnou ódu na radost, jakých už svět slyšel dost a dost, bohužel od mnohem horších zpěváků, než je on. Album Commitment může fungovat jako kulisa do auta, k žehlení či milování. Ale pro opravdový hudební zážitek se musí posluchač vrátit o dva roky zpět, k Sealově poctě soulovým velikánům, k nimž se tato zvláštní hvězda mohla jednou přiřadit.

Seal: Commitment

Reprise records / Warner Music 2010

O autorovi| MICHAL BYSTROV, Autor je hudební publicista

Autor: