29. května 2010 21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sečteno. ODS, TOP09 a VV mají společně 118 mandátů

Zisk mandátů v Poslanecké sněmovně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zisk mandátů v Poslanecké sněmovně | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Je rozhodnuto. Vítězem voleb je ČSSD, která ve sněmovně obsadí 56 křesel. Za vítěze se ale mohou označit také pravicové strany. ODS získala 53 mandátů, TOP09 41 a VV 24 mandátů. Společně by tak mohly utvořit koalici o 118 poslancích. Pětici úspěšných uzavírají komunisti, kteří skončili čtvrtí a uhájili 26 křesel.

Sociální demokraté sice volby vyhráli, levice však neuspěla. S komunisty mají společně pouze 82 křesel ve sněmovně.

Bude to však zřejmě někdo z ČSSD, kdo získá od prezidenta Václava Klause pověření sestavit vládní koalici. Alespoň pokud bude postupovat, jak je zvykem, a pověří vyjednáváním lídra vítězné strany. Šéf ČSSD v sobotu večer rezignoval. Vyjednávání by se zřejmě ujme dosavadní místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

"Platí naše programové podmínky, které budou stěžejní při sestavování vládní koalice," prohlásil Sobotka. Zároveň si je však vědom toho, že má úzký manévrovací postoj. "Prezident by měl pověřit sestavením vlády toho, kdo bude mít šanci uspět," řekl v této souvislosti. 


Pokud se ČSSD sestavit vládu nepodaří, šanci dostane zřejmě ODS. Šéf strany Petr Nečas prohlásil, že i přes odchod Jiřího Paroubka z funkce předsedy ČSSD je koalice s touto stranou pro ODS nadále nepřijatelná. Koalici chce případně sestavit se stranami, které jsou nelevicové a chtějí zabránit zadlužování země. 

Už nyní se tak rýsuje pravicová koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných. Záležet ale bude na povolebních vyjednávání, během kterých budou strany hledat kompromis ve svých programových prioritách.

Trojice pravicových stran by případně disponovala výraznou většinou 118 křesel. Ústavní změny by sice taková koalice prosazovat nemohla, neboť k tomu je zapotřebí nejméně 120 hlasů, jednalo by se ale o nejsilnější vládní většinu od vzniku samostatné České republiky.

Pravicové strany už jednají
Podle informací LN se už o možné koalici pravicových stran jednalo ve Žlutých lázních. Na večírek vlivové skupiny pražské ODS kolem podnikatele Romana Janouška a Tomáše Hrdličky dorazil volební manažer Věcí veřejných Vít Bárta a osobní přítel Miroslava Kalouska - zbrojař Richard Háva.

Čtěte více:

Lidovky.cz