Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Sedmička bojuje o přežití

Česko

  10:33
PRAHA - Pražský Klub 007 Strahov, jeden z nejstarších českých klubů, prožívá nejhorší chvíle za svoji takřka čtyřicetiletou existenci. Potýká se se stejnými problémy, jaké před deseti lety způsobily uzavření rockového klubu Bunkr a které před několika lety málem přivodily zkázu klubu Roxy. Hlučnost. To je prokleté slovo všech hudebních klubů.

Trnem v oku jsou hudební akce v Klubu 007 na Strahově řadě studentů, kteří bydlí nad ním. foto: Hynek GlosLidové noviny

Strahovský klub, který funguje v rámci vysokoškolských kolejí, musí uspokojit hygieniky novými protihlukovými opatřeními do konce února. Jinak mohou jeho další působení zakázat. Peníze na ně chtějí provozovatelé klubu získat z výtěžku série benefičních koncertů, které uspořádají denně od 9. do 14. ledna.

V Týdnu pro 007 se objeví kapely, které nechtějí dopustit, aby unikátní prostor pro alternativní nezávislou kulturu navždy zmizel z hudební mapy metropole. V suterénu bloku 7 si tak zahrají například slavní Tatabojs, hiphopoví Peneři strýčka Homeboye, punkem nabitá skupina Nihilists s guru české elektronické hudby Moimirem Papalescu, nebo posthardcoroví Gnu.

„Provozuju Sedmičku už patnáct let. Stálo mě to dost peněz a potíží, až jsem si začal říkat, jestli má vůbec nějaký smysl držet to místo při životě. Jenže pak jsem obvolával spřátelené kapely a dýdžeje a všichni tvrdili, že ano, že je to jejich druhý domov,“ prohlásil provozovatel klubu Ivo Kučera. Produkční klubu Monika Černá hovoří o tom, že riziko uzavření Sedmičky kvůli nadměrnému hluku je reálné.

„Po rekonstrukci sálu přijde znovu hygienik a uvidíme, jestli se hluk dostatečně snížil, nebo budeme dělat další úpravy,“ podotkla. Hygienici z krajské stanice v Praze 6 potvrdili LN, že současnou krizi vyvolala stížnost studenta, který bydlí v bloku 7 v pokoji přímo nad suterénem s klubem. Hygienici celou věc považují za závažnou a zastávají názor, že v žádném obytném domě by podobné zařízení nemělo fungovat. Kučera však namítá, že takové vidění světa by nutně znamenalo zánik hudebních klubů jako takových. „Ideálnímísto v Praze neexistuje.

Vlastně existovalo, břevnovský statek Ladronka, kde nikdo nebydlel a v okolí byl park. Přesto i tam si lidé stěžovali,“ dodal Kučera. Hudební kluby se kromě toho potýkají s nezájmem pražských radnic, které v podobných sporech spíše stojí na straně stěžovatelů, potenciálních voličů. A nezávislá kultura, která je protipólem masového mainstreamu, rozhodně není téma, s nímž se vyhrávají volby. „Pro komunálního politika, který bojuje za alternativní kulturu, je to v drtivé většině jen ztráta politických bodů,“ připustil před časem v časopise Respekt bývalý náměstek primátora Vladimír Drábek.

Nový městský radní pro kulturu Milan Richter uvažuje o tom, že alternativní kulturou se magistrát bude muset začít zabývat. Richter by rád v metropoli viděl nejen hudební kluby, ale i projevy živé, pouliční kultury (např. karnevaly, pouliční divadla). Vlastníkem vysokoškolského areálu je Správa účelových zařízení ČVUT. Pokud se podle jejího ředitele Zdeňka Zmrzlíka klub zavře, v budoucnu ho znovu otevře s novým nájemcem.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!