Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změňte se, vyzval šéf Hospodářské komory Dlouhý Babiše s Fialou

Česko

  11:42aktualizováno  15:04
Se speciální výzvou se na premiéra Petra Fialu a jeho předchůdce Andreje Babiše obrátil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Premiéra žádám o sestoupení z evropských výšin na úroveň malých a středních podnikatelů,“ řekl Dlouhý. Šéfa opozičního ANO Andreje Babiše vyzval, aby měl na mysli více zájem české ekonomiky než volební úspěch.

„Vůbec nezpochybňujeme zásadní význam řešení strategických problémů. Je to pro nás životně důležité. Ale kromě toho, prosím, komunikujte s podnikateli a hledejte cesty, jak nás podpořit rychle a okamžitě, jakkoli víme, že mnoho nástrojů k tomu nemáte. Jinak se vám však může stát, že ztratíte podporu nemalé části z nás,“ varoval Fialu na sněmu Hospodářské komory Dlouhý.

Před tím mluvil o tom, že opatření pro podnikatele byla vnímána pouze jako kosmetická, například v oblasti pohonných hmot. Vláda zatím podle něj koná v oblastech, kde dopady chystaných opatření budou mít minimálně roční či delší časový horizont.

Na mušku si vzal pak i Babišovo ANO. „Nepotřebujeme nekonečné obstrukce v parlamentu, potřebujeme konstruktivní opozici,“ kritizoval Dlouhý parlamentní obstrukce. „Nepotřebujeme volební kampaň, která podprahově cílí na skupiny našich spoluobčanů nejvíce zasažených krizí, která mezi lidmi vyvolává zášť. Taková kampaň je pro naši ekonomiku i pro naši zemi nebezpečná,“ řekl.

„Nedělejme si iluze, že za jiné vlády by byla inflace nižší,“ řekl šéf Hospodářské komory

Jak Fiala, tak Babiš ve čtvrtek na sněm Hospodářské komory do Olomouce dorazili, takže si mohli jeho výzvu osobně poslechnout.

„Nedělejme si iluze, že za jiného složení vlády by byla inflace nižší,“ prohlásil prezident Hospodářské komory Dlouhý, který skončil v týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Podle Respektu nebyl Dlouhý spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla.

“Krátkodobě nemůžeme čekat regulaci cen energií,ani cen elektřiny, ani cen plynu,“ řekl také prezident Hospodářské komory na sněmu.

Premiér Fiala zmínil spolupráci s podnikateli na opatřeních, které plánuje vláda představit v červnu. Hovořil o snaze vlády pomáhat podnikatelům při exportu. Stát se podle něj snaží posílit služby exportérům v jiných destinacích i firmám při hledání nových dodavatelů surovin.

Vezměte na pomoc podnikatelům peníze ČEZ, navrhl Babiš. Premiér to odmítl

„Poctivý podnikatel si zaslouží obdiv, úctu a prestiž,“ řekl sněmu Hospodářské komory expremiér Babiš. „Udrželi jsme živnostníky, zachránili jsme průmysl,“ zhodnotil ve zkratce zpětně počínání své vlády při pandemii covidu.

„Já si nemyslím, že se s tím nic nedá dělat,“ řekl Babiš k cenám energií, které letí nahoru. „Můžete zrušit DPH na nějakou dobu. Vláda může zastropovat ceny po určitou dobu tím, že se sníží daň z přidané hodnoty na nulu,“ prohlásil bývalý premiér a šéf ANO.

Vláda by podle Babiše měla na pomoc podnikatelům, kteří se kvůli vysoké inflaci potýkají s prudce rostoucími výrobními náklady a úroky z úvěrů, použít desítky miliard korun z nerozděleného zisku polostátní energetické společnosti ČEZ. Stát může tímto způsobem získat 60 až 70 miliard korun.

„Opakovaně jsem žádal vládu, vezměte si tu dividendu. Je tam 150 miliard korun nerozděleného zisku. To jsou peníze pro státní rozpočet a můžete to dát i podnikatelům,“ řekl Babiš. Vláda podle něj nyní disponuje dostatečnými finančními zdroji. „Za první čtyři měsíce má rekordní výběr na DPH, má o 24 miliard korun navíc. ČEZ se topí v zisku,“ radil Babiš.

Premiér Fiala řekl, že pokud by stát při rozdělování zisku ČEZ postupoval podle Babišových představ, tak inflace roste do nebe a zadlužujeme se dál. „To my dělat nemůžeme,“ řekl Fiala.

„Jsou tam menší akcionáři a je to také firma, která je kótovaná na burze. Představa, že přijdu a řeknu, tak teď bereme a rozdělujeme dividendy teď uprostřed roku, to je představa hodně naivní a hodně nereálná,“ prohlásil premiér.

Jedno inkasní místo pro zaměstnavatele

Prezident Hospodářské komory Dlouhý navrhl na sněmu jedno inkasní místo pro daně a pojistné,které odvádějí zaměstnavatelé. Snížila by se tak podle něj administrativní zátěž zaměstnavatelů a stát by ušetřil peníze.

Systém by měl fungovat podobně, jako je tou u paušální daně pro živnostníky, což Hospodářská komora navrhla před šesti lety a tato úprava začala platit loni. Zaměstnavatel by podle návrhu Hospodářské komory jednou měsíčně odváděl na účet finančního úřadu částku, která by zahrnovala daň z mezd jeho zaměstnanců, povinné sociální a zdravotní pojistné za tyto zaměstnance i pojistné odvody za samotného zaměstnavatele.

Současná uprchlická vlna podle Dlouhého stěží může přispět k řešení problému nedostatku pracovních sil na českém pracovním trhu, což je dáno i tím, že mezi uprchlíky převažují ženy s dětmi. „Struktura běženců se neshoduje se strukturou potřeb průmyslu,“ řekl Dlouhý.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat