Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Šéf kritizovaného mýtného nepřiznal transakce za miliony. 'Mám to přikrytý.'

Česko

  6:00
PRAHA - Hlídá problematický systém elektronického mýtného. Pořídil si dům minimálně za 15,5 milionu korun. A porušil přitom zákon o střetu zájmů. Seznamte se: státní úředník Václav Nestrašil, plnou funkcí ředitel úseku provozovatele elektronického mýtného Ředitelství silnic a dálnic.

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. foto: ReprofotoLidovky.cz

Ta vila zaujala redakci magazínu MF Dnes na tolik, že mu v dubnu věnovala hned otevírací dvoustranu žebříčku nejpovedenějších rodinných domů loňského roku. Vedle podlahové plochy a podrobného popisu vnitřního členění ("...pokoje řazené za sebou jako korálky navlečené na nit...") chybí jen dvě informace:

1. Komu dům patří. 

2. Kolik stál.

Obojí je z pohledu kontroly veřejné správy a veřejných rozpočtů hodné pozornosti. Totiž: jak zjistil server Lidovky.cz, vlastníkem exkluzivního domu je vysoce postavený úředník Václav Nestrašil. A i když by o tak vysoké investici měl podle zákona o střetu zájmů informovat, v registru majetkových přiznání o ní není ani zmínka.

"To je moje lajdáctví. Já ani nevím, jestli takovou povinnost mám," reagoval nejprve Nestrašil. Prokazatelně to ale ví. Sám totiž odevzdal rukou vyplněný dotazník za rok 2008 a 2010. Víc však nic.

Transakce jako korálky...

Z prvního dokumentu lze vyčíst, že si toho roku koupil byt za 6,1 milionu korun. Kolonku, do níž se uvádí výše hypotéky, nechal prázdnou. V druhém dotazníku uvedl, že získal darem od rodičů byt a rekreační objekt. Hodnotu odhadl na tři miliony korun.

Václav Nestrašil (49)

* Václav Nestrašil se stal ředitelem úseku provozovatele elektronického mýtného ŘSD v lednu 2007.

* Průměrný měsíční plat ředitelů jednotlivých úseků ŘSD činil loni 85 643 korun, a to včetně odměn.

Víc o jeho majetkových transakcích nabízí až pohled do katastru nemovitostí. Jak ukazují úřední výpisy, v roce 2007 - to už byl šéfem na ředitelství silnic - půjčil 3,65 milionu korun soukromé osobě a půjčkou si pojistil zástavou platnou dodnes.

O dva roky později si v Černošicích vyhlédl bezmála tisícimetrovou parcelu a zaplatil za ni 5 580 000 korun. A právě tam si nechal postavit onen dům z titulní strany. "Za deset milionů," odpověděl na přímou otázku serveru Lidovky.cz (stejnou částku uvádí i architektonické studio). "Já to určitě mám přikrytý. Je to všechno doložitelný. Tři nemovitosti jsme prodali a z toho jsme postavili," doplnil. Podle jeho slov prodali s ženou byt s milionovým ziskem, kromě toho udali ještě pozemek a chatu, dohromady za dalších pět milionů. Hypotéka mu pak prý stačila už jen ve třímilionové výši. Slovíčko prý je tady na místě. Ani jeden z těchto údajů není možné ověřit v otevřených zdrojích.

Důvěru jeho nadřízených to však nenabouralo. "Má řádnou bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu, do které přikládal veškeré bankovní účty a veškerá daňová přiznání. To je pro generální ředitele zásadní dokument k jeho důvěryhodnosti," uvedla za šéfa ŘSD Davida Čermáka mluvčí Martina Vápeníková. Kdy prověrku získal a zda postihla i loňskou desetimilionovou stavbu, však už Čermák neuvedl.

Čermáka, který do funkce nastoupil loni v květnu, by měla přitom informace o Nestrašilově netransparentních majetkových výkazech znepokojovat už kvůli čerstvé zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle pondělního nálezu kontrolorů stát selhal téměř ve všech oblastech přípravy a realizace výběru mýtného, které má Nestrašil na starosti. Nadto národní auditoři spočítali, že mezi lety 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady činily 15,6 miliardy (Více čtěte ZDE).

Nevidíme, neslyšíme

Nestrašilův případ kromě toho připomněl slabiny zákona o střetu zájmů. Ač řada úředníků povinné dokumenty neodevzdává, trestů se bát nemusejí, neboť je nikdo nevymáhá. Naposledy server Lidovky.cz upozornil na spolupracovnici Davida Ratha Johanu Novotnou, která si coby úřednice hejtmanství pořídila byt za 12 milionů korun, přičemž stejně jako Nestrašil neodevzdala majetkové přiznání (Více čtěte ZDE).

Majetky úředníků

Lidovky.cz prověřily všechny centrální databáze majetkových přiznání, které musí od roku 2008 odevzdávat klíčoví státní zaměstnanci.A takřka v každém z nich chyběla čestná přiznání, která musí úředníci odevzdat každý rok do konce června. Nejde přitom o dokumenty, které měli předložit k veřejné kontrole letos. Řada případů se týká let minulých.

ČTĚTE VÍCE

Že Nestrašilova majetková přiznání v registru chybí, přitom ministerstvo dopravy ví už od loňského srpna, kdy na neúplné přehledy server Lidovky.cz poprvé upozornil. Úřad tehdy zaujal pozici mrtvého brouka, v níž setrvává dodnes. "Ministerstvo dopravy funguje v této záležitosti pouze jako evidenční orgán. Jako takový tedy nemá pravomoc vytvářet přehled, kdo má za povinnost podávat oznámení a už vůbec ne oznámení vymáhat po jednotlivých osobách," reagoval mluvčí resortu Martin Novák.

Dům Václava Nestrašila.

Potrestat Nestrašila za porušení zákona může ve správním řízení pouze radnice v jeho trvalém bydlišti. Muselo by ji však ministerstvo informovat. A to se nestalo.

Rozhovor s Václavem Nestrašilem zveřejníme na serveru Lidovky.cz v neděli.

Autor: