Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Šéf KSČM chce hlídat televizi

Česko

  10:32
TŘEBOŇ - Při ministerstvu kultury by měla fungovat komise, před kterou by držitelé licencí k televiznímu vysílání měli obhajovat své programy. Devíti- až patnáctičlenný tým odborníků by posuzoval, zda jsou předložené filmy či seriály vhodné k zařazení do vysílání.

Předseda KSČM Vojtěch Filip foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Taková je představa předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, jak ji představil ve středu v jihočeské Třeboni. Státní dozor by měl podle něj především chránit děti před negativním vlivem televize.

„Obhájit před odbornou veřejností, že jsem vytvořil kvalitní dílo, není žádná ostuda,“ vysvětlil Filip.

Expertům a provozovatelům televizních stanic se ale jeho pohled -zavánějící cenzurou - příliš nezamlouvá. „Výzkumy za posledních dvacet až pětadvacet let nikdy nepotvrdily, že by chování lidí, zejména mladých, určovaly výjevy násilí prezentované v televizi,“ oponoval v následné diskusi profesor dramatické a televizní tvorby na univerzitě v britském Manchesteru Robin Nelson. „Popisujete svět, v němž bychom všichni chtěli žít, ale cesta k němu skýtá velké praktické problémy,“ byla skeptická i profesorka komunikace na Velšské univerzitě Elan Closs Stephensová.

Šéf Novy Petr Dvořák byl mnohem ostřejší. Filipova myšlenka podle něj „ve svém důsledku vypadá jako znovuzavedení cenzury“.

„Jen za loňský rok odvysílala TV Nova podle jednoduchých a hrubých počtů asi 20 408 hodin. To znamená, že by tato komise musela každý den zkontrolovat zhruba 56 hodin produkce,“ dodal ředitel Dvořák.

Podobně i mluvčí Primy Jana Malíková Filipův návrh odmítá. „Neznám podrobnosti, obecně lze ale říci, že oblast vysílání dostatečně ošetřuje příslušný zákon. Navíc ke sporným případům má možnost vyjádřit se rada pro vysílání,“ řekla LN.

Podle Filipa je nutné zamezit dětem v přístupu k „brutálním informacím“. „Jediným regulačním mechanismem může být širší posouzení kvality tvorby nikoli jen z pohledu kulturní fronty, ale zejména z pohledu psychologů, sociologů i profesionálních právníků z oblasti justice pro mládež,“ nastínil svou vizi šéf KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny.

Skutečných tvůrců - snažících se o to, aby byl svět správně zobrazen a chápán - je podle Filipových slov jen málo. Proto „jenom tvůrce, který si je vědom své odpovědnosti, může být tím, který bude zapsán i v budoucnosti“.

Schvalovací procedura by podle Filipových představ neměla trvat déle než měsíc. Komise by na základě diskuse s tvůrcem buď souhlasila, nebo nedoporučila pořad vysílat, a verdikty orgánu by postupně vymezily rámec nezávadnosti televizní tvorby.

„Jestli chce někdo tvořit brutální obrázky do šuplíku, ať si je tvoří, ale ať je prosím neukazuje nedospělým dětem,“ dodal. „Všichni máme svobodu slova, všichni máme možnost říkat své názory, ale jenom několika lidem je dáno, aby rozhodovali, které slovo bude napsáno,“ uvedl Filip ve středu v jihočeské Třeboni v rámci svého vystoupení na mezinárodní konferenci o vlivu televize. Při té příležitost také šéf komunistů vyzval k větší zodpovědnosti tvůrců televizních pořadů a reklam. Ti dnes totiž podle něj mohou „se slovem zacházet jakkoli“.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!