„Smlouva na prodej těžebních zbytků z lesů ‚korunuje‘ dřívější kauzy. Vedení Lesů je spojené s problematickými dražbami, sponzoringem a dokonce i s obviněním pletichy při veřejné soutěži,“ uvedl poslanec VV Josef Novotný, který kontrakt označil za „tunel, který se připravuje“.
Podle něj Lesy firmě surovinu nabídly za ceny, které jsou až o pětinu pod cenami běžnými na trhu. Původní smlouva zajišťovala LST nákup štěpky, klestí a dalšího materiálu po těžbě dřeva ve státních lesích v Karlovarském a Plzeňském kraji. Loňský dodatek pak jejich území působnosti rozšiřuje na Jihlavsko a do středních Čech. Předsedou představenstva LST je Václav Junek, šéf někdejšího gigantu Chemapol, v němž Sýkora v minulosti působil.
Lesy ČR se proti tvrzení Novotného ohradily. „Smlouva se společností LST na prodej těžebních zbytků je pro Lesy ČR jednoznačně výhodná a přinesla státnímu podniku finanční efekt za činnosti, za které musela do doby uzavření smlouvy pouze platit, což v minulosti představovalo až 250 milionů korun ročně,“ uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.
„Ceny, které my jsme v kontraktech podepsali, byly pětkrát až desetkrát vyšší než ceny, které v té době Lesy ČR za těžební zbytky získávaly,“ uvedl Junek.