Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Šéf soudu Bureš se setkal s vlivným advokátem Pokorným. Prý jen jako přátelé

Jaroslav Bureš foto: Lidové noviny

Nezvyklá podívaná se hostům pražské luxusní restaurace Kalina naskytla v úterý 6. září. U jednoho stolku seděly dvě výrazné postavy české justice, politiky a byznysu. Na jedné straně byl bývalý ministr spravedlnosti za ČSSD Jaroslav Bureš, který je předsedou Vrchního soudu v Praze. Na druhé seděl Radek Pokorný, partner respektované právnické kanceláře, jenž patří mezi blízké přátele premiéra Bohuslava Sobotky. Jeho klienty jsou společnosti jako ČEZ, Škoda Transportation, ČSOB nebo čínská CEFC.
  7:00

Přitom právě kvůli společenským setkáním s advokáty už Bureš čelil kritice. Za účast na večírku u právníka Pavla Němce dokonce loni ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zvažoval, že na Bureše podá kárnou žalobu.

Podle Pokorného však bylo jeho setkání s Burešem běžnou schůzkou dvou známých, na které nebylo nic zvláštního. „Jsem soukromý advokát. Znám ho (Bureše) mnoho let. Sešli jsme se na oběd. Kdybychom chtěli páchat něco tajného, tak se někde schováme a nebudeme v Kalině,“ řekl LN Pokorný s tím, že do podniku chodí jednou týdně.

Důvěryhodný zdroj redakce, který muže viděl, ale přál si zůstat v anonymitě, scénu popsal takto: „Bavili se nahlas. Skoro mi přišlo, že chtějí, aby se lidé otáčeli. Seděli spolu asi hodinu.“

Šéf soudu Bureš si na čtyři měsíce staré „rande“ pamatuje matně.

Autor: