Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf Vězeňské služby Dohnal se sešel s Pelikánem. Chce stabilizovat ředitelství

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (vpravo) a generální ředitel Vězeňské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (vpravo) a generální ředitel Vězeňské... | foto: ČTK

PRAHA Staronový šéf Vězeňské služby Petr Dohnal se s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) na úterní první schůzce po Dohnalově návratu do čela sboru shodli na tom, že věznice fungují dobře. Problémem je situace na generálním ředitelství, Dohnalovým prioritním úkolem bude její stabilizace.

Dohnal zároveň na tiskové konferenci popřel informace, že by v pondělí odvolal celkem tři náměstky. Připustil ale, že do budoucna nevylučuje další dílčí změny.

„Shodli jsme se, že Vězeňská služba jako taková funguje dobře, protože základem její stability jsou jednotlivé věznice a jejich ředitelé. Stav na samotném generálním ředitelství je poněkud problematický, opakované střídání ředitelů mu pochopitelně neprospívá,“ uvedl ministr po zhruba hodinovém jednání. Dohnala prý požádal o uvážlivost ohledně případných personálních změn.

„Mezi mé první kroky bude patřit stabilizace generálního ředitelství,“ potvrdil Dohnal. „Musím říci, že ne všechny věci jsou tam v pořádku, nicméně všechny tyto věci projdou řádným auditem, řádným případným prošetřením,“ doplnil.

„Není pravda, že jsem rozpoutal personální čistku. Odvolal jsem pouze dva vysoké funkcionáře,“ řekl s tím, že nechce hovořit o podrobnostech. Jména případných nových spolupracovníků neprozradil, jen řekl, že chce mít kolem sebe pracovité lidi.

Ve středu se ministr sejde s Ondráškem

Náměstci Milan Brendl a Pavel Horák podle něj zůstávají ve svých funkcích. Oficiálně jsou tak odvoláni náměstek pro logistiku a IT Miroslav Honzík a ředitelka odboru investic Žaneta Vika, dále také personální ředitelka Eva Chalupná.

Dohnala vrátilo do funkce páteční rozhodnutí pražského městského soudu, které zrušilo jeho odvolání podepsané bývalou ministryní Helenou Válkovou (za ANO). V mezičase zastával funkci generálního ředitele Pavel Ondrášek.

S ním se chce ministr sejít ve středu a „vysvětlit mu stav a technické kroky k dořešení situace“. Ondrášek už dříve uvedl, že podle něj má nyní Vězeňská služba šéfy dva, což ministr odmítá.

„Na té schůzce nebude třeba něco domlouvat. Situace pana generála Ondráška vyplývá zcela automaticky ze zákona a ze soudních rozhodnutí. Já realizuji to, co mi soud uložil,“ konstatoval Pelikán.

Dodal, že Ondrášek bude pobírat plat generálního ředitele až do doby, než se v řádu týdnů uskuteční správní řízení, které rozhodne o tom, že do funkce šéfa bezpečnostního sboru nemohl být jmenován, protože nebyla volná.

Podle Dohnala je zatím předčasné hovořit o Ondráškově dalším zařazení. Vyzval ho prý, aby se zamyslel nad svým uplatněním v rámci Vězeňské služby.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...